Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryKartyPoker › Nejlepší, nebo nejbláznivější pokerový zához?

Nejlepší, nebo nejbláznivější pokerový zához?

02.07.2012. Zcela neuvěřitelná situace nastala při 43. světovém pokerovém turnaji (World Series of Poker – WSOP 2012). Do historie vstoupí buď jako nejgeniálnější, nebo nejbláznivější zához (fold) všech dob. Navíc v turnaji s historicky nejvyšším buy-inem 1 000 000 dolarů, kterého se účastní 24 pokerových profesionálů a 24 velmi bohatých neprofesionálů. Co se stalo?

Ruský podnikatel a hráč pokeru na částečný úvazek Michail Smirnov seděl na pozici č. 2 a měl na kontě lehce nadprůměrných 3 500 000 chipů. Pro upřesnění, hraje se No limit Texas Hold'em. Jako první dvě karty dostal osmičku srdcovou a osmičku károvou:

Vedle něj na pozici č. 3 seděl 71letý americký byznysmen John Morgan. Bohužel pro všechny zvědavé hráče, kteří vědí nebo se teď dozvědí, jak tento příběh dopadl, neukázal své karty:

Na flopu se objevily tyto tři společné karty:

Smirnovovi tedy doskočila třetí osmička a vsadil. Následoval okamžitý call ze strany Morgana.

Na turnu se objevila další osmička (!):

Smirov tak již nyní držel čtyři osmičky (poker / quad / four of a kind), třetí nejsilnější pokerovou kombinaci. Smirnov samozřejmě do banku vpálil další sázku a Morgan asi po pěti vteřinách zahlásil (call). Drama pokračovalo, ale neuvěřitelné rozuzlení teprve bylo na cestě.

Jako pátá karta, tedy river, se objevil král pikový:

Všechny společné karty (community cards) vypadaly následovně:

Jaké kombinace (handy) lze poskládat z těchto karet? Vezmeme-li to od nejslabší po nejsilnější, jsou to fleš, full house, poker (quad), který již měl Smirnov na ruce, a čistý fleš (straight flush).

S čtyřmi osmičkami na ruce Smirnov nyní vsadil dalších 700 000 chipů. Morgan po několika vteřinách zahlásil all-in (!) s 3,4 miliony chipů. Smirnov se zamyslel na několik minut, probírajíc všechny možnosti. Bylo možné, aby jeho soupeř držel v ruce devítku a desítku pikovou a vytvořil tak čistý fleš? Jeví se to jako naprosto vyloučené. Mnozí si pomyslí, že se to může stát pouze ve filmech, jako například v bondovce Casino Royale.

Smirnov se mohl na soupeře podívat. Pokud by však skutečně držel čistý fleš, jakkoliv to bylo nepravděpodobné – taková šance byla přesně pouhých 1:1326 – stálo by jej toto ujištění milion dolarů (100 000 chipů, které by mu po prohře zůstaly, nedávaly téměř žádnou šanci se v turnaji udržet).

Quad v ruce a … fold!

Smirnov se proto rozhodl své karty zahodit (!!!). K úžasu všech odhalil, jaké karty držel. Tipuji, že by se našlo jen málo hráčů na světě, včetně profesionálů, kteří by zahodili čtyři stejné karty (quad). Už jen proto, aby se podívali, jestli soupeř měl skutečně straight flush, ať to stojí, co to stojí. Poker je umění, nikoliv pouhá náhoda. Smirnov svého rozhodnutí však nelitoval a okomentoval jej následovně:

“Není jednoduché to vysvětlit. Call mi připadal jako velmi těžké rozhodnutí. Poté, co jsem zhodnotil situaci na stole a průběh hry, bylo velmi jednoduché ty karty složit. Bylo to správné rozhodnutí. Někdy je velmi těžké zahodit vysoký pár. Tentokrát jsem nevěděl, jaké mohl mít karty. Zdálo se mi, že je nemožné, aby měl full house králů, stejně tak jako full house jacků, protože před flopem nezvedl mou sázku. Pokud by měl jacky nebo krále před flopem, určitě by zvýšil. Jestliže by měl full house sedmiček, na riveru by prostě jen zahlásil (call). Bluff mi připadal naprosto vyloučený, protože není profesionál a také se mu v turnaji líbilo a nechtěl by jej opustit. Pomyslel jsem si, že nemám žádnou šanci na výhru, navíc se zdál soupeř plný vzrušení po turnu, což mohlo znamenat, že měl čistý fleš”.

Škoda, že se (minimálně prozatím) nedozvíme, jaké karty soupeř držel. Morgan totiž prohlásil, že to z úcty k soupeři nikomu neřekne. Jen on tak nyní ví, jestli to bylo nejgeniálnější, nebo nejbláznivější pokerové rozhodnutí. I když, po válce je každý generál. V každém případě je to již nyní nejslavnější zához v historii pokeru.

Mohlo by vás také zajímat