Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryFilmyBondovky › Dnes neumírej

Dnes neumírej – Die Another Day (2022)

Film Dnes neumírej je 20. filmovou bondovkou ze série o agentu Jamesi Bondovi. Byl uveden v roce 2002 a režíroval ho Lee Tamahori. Hlavní roli agenta 007 ztvárnil počtvrté a naposledy Pierce Brosnan. Film přináší typický mix akce, intrik a špionáže, který je charakteristický pro bondovky.

Mise

Ve filmu Dnes neumírej se James Bond ocitá v další riskantní misi plné akce a nebezpečí. Tentokrát se musí vypořádat s nebezpečným zločincem Gustavem Gravesem, který skrývá temné plány ohrožující světový mír. Bond se ocitá ve víru nekompromisního střetu, kde musí využít své špičkové dovednosti, šarm a nebojácnost, aby zneškodnil nepřítele a zachránil svět před zkázou. S novými technologickými prostředky a nečekanými spojenci se Bond vydává na nebezpečnou cestu, která ho zavede do různých koutů planety a kritických situací. V tomto adrenalinovém dobrodružství se Bond musí postavit svým démonům, odhalit zradu a překonat své vlastní limity, aby zachránil nejen svůj život, ale i celý svět.

Zápletka

James Bond se infiltruje do severokorejské vojenské základny, které velí plukovník Tan-Sun Moon a jenž obchoduje s konfliktními diamanty z Afriky a se zbraněmi. Po odhalení Bondovy skutečné identity se ho Moon pokusí zabít. Po honičce na hoverkraftech, která končí Moonovým pádem přes vodopád, je Bond zajat severokorejskými vojáky a uvězněn.

Po čtrnácti měsících věznění a mučení dojde k výměně Bonda za Zaa na Mostu bez návratu. Bond je nadopován sedativy a odvezen k M, která ho informuje, že mu byl pozastaven status agenta 00 kvůli podezření, že pod vlivem nátlaku a mučení odhalil informace Severokorejcům. Bond je přesvědčen, že na něj vše ušil dvojitý agent z britské strany. Po útěku z vazby MI6 se vydá do Hongkongu, kde se od Changa, čínského agenta a bývalého kolegy, dozvídá, že se Zao nachází na Kubě.

V Havaně se Bond setkává s agentkou NSA Giacintou Johnsonovou zvanou Jinx a následuje ji do kliniky genové terapie, kde pacienti mohou změnit svůj vzhled prostřednictvím restrukturalizace DNA. Jinx zabíje vůdce terapie doktora Alvareze, zatímco Bond najde Zaa a bojuje s ním. Zao uniká, ale zanechá za sebou medailon, který Bonda vede k zásobě konfliktních diamantů s logem firmy britského miliardáře Gustava Gravese.

Halle Berry jako Jinx, agentka NSA a Bond girl v bondovce Dnes neumírej

Obrázek: Halle Berry jako Jinx, agentka NSA a Bond girl v bondovce Dnes neumírej (zdroj: Craiyon)

Bond zjistí, že Graves se na veřejnosti objevil teprve před rokem poté, co objevil naleziště diamantů na Islandu, což mu zajistilo bohatství a slávu. V londýnském Blades Clubu se Bond setkává s Gravem a jeho asistentkou Mirandou Frostovou, která je agentkou MI6 v přestrojení. Po šermířském souboji, který vygraduje v boj s dalšími zbraněmi, Graves pozve Bonda na demonstraci vědeckého experimentu na Islandu. M obnovuje Bondovu status agenta 00 a Q mu předává Aston Martin V12 Vanquish s aktivní kamufláží.

Ve svém ledovém paláci na Islandu Graves odhaluje nový orbitální satelit Icarus, který umí soustředit sluneční energii na malou plochu a zajistit tím celoroční sluneční svit pro zemědělství. Bond svede Mirandu Frostovou, zatímco Jinx se infiltruje do Gravesova operačního centra, ale je přitom zajata.

Bond ji zachrání a zjistí, že Graves je plukovník Moon, který využil technologii genové terapie ke změně svého vzhledu a že zbohatl na konfliktních diamantech. Bond se postaví Gravesovi, ale je přitom zrazen Mirandou Frostovou, která jej zradila již v Severní Koreji, což jej donutí Bonda utéct. Bond se svém speciálně upraveném Vanquishi vydá do paláce zachránit Jinx.

Graves spustí Icarus k roztavení ledového paláce. Zao pronásleduje Bonda do paláce ve svém Jaguaru XKR. Bond zabíje Zaa tím, že způsobí pád obřího ledového lustru a tak tak zachrání Jinx před utonutím.

Bond a Jinx pronásledují Gravese a Frostovou na korejský poloostrov jako černí pasažéři v nákladním letadle Gravese An-124. Graves odhaluje svou totožnost otci a pravý účel satelitu Icarus: vytvořit průchod přes korejskou demilitarizovanou zónu pomocí koncentrovaného slunečního záření a umožnit tak invazi severokorejských vojsk do Jižní Koreje a sjednotit poloostrov pod jejich vládou.

Generál Moon jeho plán s hrůzou odmítá a je Gravesem zavražděn. Bond se pokusí zastřelit Gravese, ale překazí mu to jeho voják. Kulka prostřelí trup letadla, což způsobí rychlou dekompresi a pád. Bond a Graves zápasí, zatímco Jinx se snaží získat kontrolu nad letadlem. Frostová napadne Jinx a donutí ji bránit se v souboji s meči. Letadlo proletí paprskem Icara, což způsobí jeho další poškození. Jinx zabíjí Frostovou. Graves se chystá uniknout padákem, ale Bond mu padák otevře, což jej vtáhne do motoru a zastaví paprsek Icara. Bond a Jinx uniknout v helikoptéře a stráví spolu romantický večer.

Herecké obsazení

Role Herec Popis role
James Bond Pierce Brosnan Britský tajný agent 007.
Gustav Graves Toby Stephens Bohatý podnikatel s temnou minulostí.
Jinx (Giacinta Johnson) Halle Berry Agentka NSA, Bond girl
Miranda Frost Rosamund Pike Dvojitá agentka.
Zao Rick Yune Severokorejský agent, obchodník s konfliktními diamanty.
M Judi Dench Šéf britské tajné služby MI6.
Q John Cleese Dvorní vynálezce MI6.
Moneypenny Samantha Bond Sekretářka MI6 a ctitelka Jamese Bonda.

Zajímavosti

Automobil

Ve filmu Dnes neumírej James Bond využívá speciálně upravený Aston Martin V12 Vanquish, který je vybaven řadou vychytávek, zbraní a aktivní kamufláží.

Bond song

Úvodní píseň bondovky Dnes neumírej nese stejnojmenný název Die Another Day. Skladbu nazpívala americká popová ikona Madonna. Píseň je známá svými elektronickými prvky a energickým rytmem, který podtrhuje typickou bondovskou atmosféru. Die Another Day byla komerčně úspěšná a stala se jedním z ikonických bondovských songů. Madonna tak přidala svůj hlas do dlouhé řady slavných interpretů, kteří se podíleli na tvorbě hudby v bondovkách. Skladba byla nominována na Zlatý glóbus za nejlepší původní píseň a stala se jedním z nejoblíbenějších soundtracků filmové série o Jamesi Bondovi.

Mohlo by vás také zajímat

EN Die Another Day (2002): 20th Bond Movie.