Oko bere (21, jednadvacet) s malou domů
Oko bere je známá hazardní karetní hra, v českých poměrech značně populární. Hra se může vyskytovat v různých modifikacích, my si uvedeme Oko s „malou domů“. Hraje se především mezi přáteli v hospodských podmínkách.
V kasinech se setkáte s hrou Black Jack, která je velmi oblíbená především v anglosaských zemích. Obě hry jsou postaveny na podobném principu – dosáhnout součtu jednadvacet – přesto je nedoporučuji zaměňovat, neboť ostatní pravidla jsou dosti odlišná.
Jak se hraje Oko?
Oko bere se obvykle hraje s obyčejnými piketami – balíčkem o 32 kartách (7, 8, 9, 10, kluk (J – Jack), dáma (Q – Queen), král (K – King) a eso (A – Ace) v srdcích, kárách, křížích a pikách). Hru řídí bankéř – hráč, který drží bank. Určí se buď dohodou mezi hráči, nebo losováním z balíčku karet – nejvyšší karta dává. Obvykle se stanoví i minimální částka pro založení banku.
Bankéř rozdá každému hráči, včetně sebe, jednu kartu. První hráč po jeho straně (ať levici, či pravici) před sebe položí svou sázku – povinnost první minimální sázky může být dohodnuta – a vyptá si další kartu. Bankéř k sázce přidá stejnou částku z banku. Výhry se tedy vyplácí jako rovná sázka s výplatním poměrem 1:1. Sázet lze do výše banku, přičemž kdykoliv před vzetím další karty si hráč může přisadit.
Cíl hry
Cílem hry je dosáhnout nebo se co nejvíce přiblížit součtu jednadvacet neboli oka. Hráč si může vyptat libovolný počet karet, dokud není se svým součtem spokojen. Pokud již nechce dál riskovat přetáhnutí – ohlásí „dost“, „stop“ nebo jen „dobrý“ a položí karty ke své sázce. Když hráč přetáhne 21, okamžitě prohrává svou sázku, která připadne do banku.
Výsledek hry (sázky)
Bankéř stejným způsobem obslouží další hráče. Kolo končí u bankéře, který si vezme další kartu či karty, aby, pokud možno, dosáhl součtu jednadvacet (oko). Mohou zde nastat tři případy:
- Součet karet bankéře je rovných 21 (oko nebo královské oko) – bankéř vyhrává všechny sázky, i pokud by ostatní hráči měli také oko – při rovnosti součtů karet bere bankéř.
- Bankéř přetáhne 21 – prohrává a musí vyplatit všechny hráče z banku ve výši jejich individuálních sázek. Samozřejmě se nevyplácí hráči, kteří také přesáhli – ti již prohráli.
- Bankéř má součet nižší než 21 – např. 19, v tomto případě bankéř oznámí „Dvacet bere!“ a znamená to, že vyhrávají hráči, kteří mají součet 20 nebo vyšší (oko). Pokud by měl bankéř např. 17 a nechtěl již brát další kartu, ohlásí „Osmnáct bere!“ Při rovnosti součtu s bankéřem nebo nižším hráč prohrává. Oko (pokud nejde o královské oko – viz níže) tudíž nezaručuje hráči automaticky výhru. Prohra v případě rovnosti součtů dává výhodu bankéři.
Počítání karet v Oku
Karty se v oku počítají následovně:
- Karty s číslicí 7, 8, 9, 10 mají právě tuto hodnotu;
- Esa jsou za 11 bodů;
- Obrázky (kluk, dáma, král) se počítají za 1 bod;
- Srdcová sedma, nejvýhodnější karta ve hře, tzv. Šantal, počítá se dle potřeby hráče za 1, 7, 10 nebo 11 bodů!
Zvláštní pravidla v Oko bere
Aby byla hra zajímavější, existují určité výjimky a úpravy pravidel, které mají směřovat ke zlepšení šancí na dosažení vysokého součtu nebo oka. Není jich mnoho a jsou snadno zvládnutelné:
- Dvě esa – nejsilnější kombinace, tzv. královské oko, pokud jí dosáhne hráč, ukáže karty bankéři a okamžitě vyhrává. Bankéř samozřejmě, jako v případě obyčejného oka (nejčastěji Eso + 10), vyhrává všechny sázky;
- Sedmička jako první karta – pokud hráč nebo i bankéř obdrží jako první kartu sedmičku, může požádat bankéře o výměnu karty tak, že mu ji ukáže (bankéř kartu ukáže a vymění si ji sám). Je to proto, že sedma není příliš výhodná první karta (nemůže s druhou kartou vytvořit ihned oko). Pokud by i v dalším tahu hráč dostal sedmičku, může ji opět vrátit. Po jiné kartě již nelze sedmičku vrátit;
- Osmička po sedmičce – pokud hráč (bankéř) dostane jako první kartu sedmu, vrátí ji a jako další kartu dostane osmu (nevýhodná karta) – může ji opět vrátit a dostat novou „první“ kartu;
- Pět obrázků – pokud hráč (bankéř) dostane jako prvních pět karet samé obrázky (kluk, dáma, král), může karty vrátit a požadovat novou „první“ kartu. Pět obrázků dává součet 5 bodů, což je opět pro dosažení oka nevýhodné.
- Součet patnáct – pokud hráč (bankéř) dosáhne součtu 15, může karty vrátit a požádat o novou první kartu. Se součtem 15 lze jen obtížně dosáhnout oka (aby hráč dosáhl součtu 15, musel by mít např. eso + 4 obrázky, v balíčku zbývá 8 obrázků, hráč by musel vytáhnout 6 obrázků za sebou!).
Boj o bank
Prohrané sázky hráčů putují do banku, který se může za dobu hry pěkně rozrůst z počátečního minimálního vkladu bankéře. Obzvláště v případech, kdy hráči riskují – hrají vabank, tj. o celý bank, a prohrají – bank pak roste geometrickou řadou (zdvojnásobuje se). Peníze v banku však zatím bankéři nenáleží. Aby je získal, musí hrát „malou domů“.
Rozbití banku
Pokud některý hráč dříve, než dojde k malé domů, rozebere bank – buď hraje o bank a vyhraje nebo vyhraje poslední sázku (poslední peníze z banku), kdy hráči před ním ve stejném kole také vyhráli, stává se novým bankéřem. Pokud bankéře dělat nechce, může jej přenechat jinému hráči, nebo se losuje.
Malá domů
Pokud si bankéř myslí, že v banku je již dostatek prostředků a chce bank získat pro sebe, musí oznámit hráčům, že hraje malou domů. Ve hře se pak pokračuje normálním způsobem, dokud bankéř nedostane jako první kartu srdcového krále nebo jakoukoliv osmičku.
Srdcový král okamžitě končí hru, kolo se již nedohrává, žádné sázky se nerealizují a všechny peníze z banku připadnou bankéři.
vs. |
Osmička je nejnevýhodnější první karta, v čemž je zakotven smysl malé domů. Při malé domů musí bankéř hráčům oznámit, že má osmičku a hraje se poslední kolo.
S osmičkou jako první kartou nebude pro bankéře jednoduché dosáhnout vysokého součtu nebo přímo oka. Pokud by jako druhou kartu dostal eso, má pořád pouze 19. Nezbývá mu pak, než zariskovat a vzít si další kartu či karty s očekáváním obrázku (za 1 bod), nebo se spolehnout na to, že ostatní hráči nebudou mít vyšší součet.
Nejlepší pro bankéře (a pohroma pro hráče) by paradoxně bylo dostat sedmičku, součet 15 vrátit (nebyla-li sedmička srdcová – Šantal, s kterou by se dalo pokračovat za 1 bod) a začít znova s první kartou, není to však příliš pravděpodobné – v balíčku 32 karet jsou pouze 4 sedmičky čili dle klasické definice pravděpodobnosti – 4/32 = 0,125
(12,5 %).
Naopak hráči, kteří vědí, že bankéř má nevýhodnou osmičku, mají šanci v posledním kole dostat zpět prosázené peníze, které zřídka nevyužijí. Sázky jsou odvážnější, při příhodné první kartě (desítka, eso) hrají často hráči vabank.
Pokud hra neskončí rozbitím banku, kdy hráč, který jej rozbil nebo vyhrál poslední peníze z banku, se stává novým bankéřem, může si bankéř ponechat zbývající peníze z banku. Hra končí a volí se nový bankéř (dohodou či losováním).