Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryRuletové hry › Vingt-trois

Vingt-trois (23, dvacet tři)

Vingt-trois (z francouzštiny 23) je další hrou odvozenou od rulety. Pohyblivé kolo u Vingt-trois je společně s kuličkou uzavřeno pod průhledným krytem a roztáčí se pomocí systému ozubených kol. Na rozdíl od rulety má kolo pouze 14 čísel, která jsou rozmístěna v 27 jamkách či prohlubních.

Název hry Vingt-trois je odvozen od výplatního poměru 23:1, který se výhercům vyplácí na čísla 1, 2, 3 a 4 – každé z těchto čísel je v kole zastoupeno pouze jednou jamkou. Čísla 5 až 11 mají po dvou jamkách s výplatním poměrem 11:1 a čísla 12, 13 a 14 mají po třech prohlubních – výplatní poměr 7:1.

Sázky ve hře Vingt-trois

Jedinými rovnými sázkami (výplatní poměr 1:1) jsou červené nebo černé. Barvy se na kole střídají podobně jako u rulety. Rovné sázky jsou okamžitě ztraceny, pokud padne číslo 13 (zastoupeno v kole třikrát). Třináctka, označená bíle nebo žlutě, plní podobnou funkci jako nula u rulety, ovšem bez možnosti zmrazení sázek.

Výhoda kasina, resp. zaručený zisk, je podobně jako u hry Boule 11,11 % u všech sázek. Výpočet je proveden na základě očekávané hodnoty.

Určitou zvláštností u Vngt-trois je to, že na rozdíl od rulety či boule krupiér oznamuje „Konec sázek!“ před uvedením kola do pohybu.

Hrací tabule hry Vingt-trois
Hrací tabule hry Vingt-trois

EN Vingt-trois v angličtině.