Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryFilmyBondovky › Není čas zemřít

Není čas zemřít (2021)

Není čas zemřít (No Time to Die) je 25. bondovkou a současně pátou a poslední, ve které se v roli ikonického agenta MI6 Jamese Bonda objevil britský herec Daniel Craig. Film režíroval Cary Joji Fukunaga. Film se rodil dlouho díky covidové pandemii i faktu, že scénář filmu byl několikrát upravován.

Děj

Úvodní scéna začíná tím, že Madeleine Swann je ještě jako malé dítě svědkem vraždy své matky, kterou zastřelí terorista Lucifer Safin. Otec Madeleine, pan White, na pokyn Ernsta Stavra Blofelda zabil celou Safinovu rodinu, a ten se přišel pomstít.

Malá Madeleine ví, kde je v domě ukrytá pistole. Schová se pod postelí, ale prozradí ji mobilní telefon. Když se Safin přiblíží, několika výstřely jej zasáhne. Avšak Safin se probere a Madeleine se dá na útěk po zamrzlém jezeře. Propadne se však pod led a Safin se ji nakonec rozhodne zachránit.

Později Madeleine cestuje s Jamesem Bondem do italského skalního města Matera. Přesvědčí Bonda, aby navštívil tamní hrob své bývalé milenky Vesper Lynd. Spectre tam však nastražil bombu. Otřesený Bond explozi přežije, ale pronásledují jej agenti Spectru v čele s Primem, žoldnéře s kybernetickým okem.

Bond se vydá do hotelu za Madeleine a podezírá ji ze zrady. To ještě přiživí telefonát od Blofelda, v němž řekne, že Madeleine je dítě Spectru. Bond se Madeleine v autě zastaví a po delší dobu nechá útočníky střílet na jejich auto, kdy přemítá, jestli jej Madeleine opravdu zradila. Nakonec se jim podaří uprchnout, avšak Bond Madeleine posadí na vlak a jejich cesty se na dlouhou dobu rozejdou.

Pět let poté agenti Spectru unesou vědce MI6 Valda Obručeva, který tajně pracuje pro Safina, z londýnské laboratoře a ukradnou projekt Heracles, programovatelnou nanobotovou biologickou zbraň cílenou na DNA vyvinutou pod dohledem M.

Bond, který žije v ústraní na Jamajce, je kontaktován jeho bývalým spojencem Felixem Leiterem, agentem CIA, a agentem ministerstva zahraničí Loganem Ashem. Ti Bonda požádají, aby jim pomohl unést Obručeva z večířku, který Spectre pořádá na Kubě. Bond zprvu odmítne, ale později svolí poté, co M odmítne zodpovědět na otázky ohledně projektu Heracles. Nomi, nástupkyně coby agentka 007, Bonda varuje, aby se nevměšoval do jejího plánu Obručeva unést.

Bond se infiltruje na party Spectre s Palomou, kubánskou agentkou, která pomáhá agentu Leiterovi. Blofeld, přestože je uvězněn MI6 ve věznici Belmarsh, dohlíží na party skrze Primovo bionické oko a pozdraví Jamese Bonda. Blofeld nechá v místnosti rozptýlit nanobotovou mlhu, která má Bonda zabít.

Obručev však na pokyn Safina nanoboty přeprogramoval, aby místo toho zabili všechny členy Spectre. Nomi s pomocí Palomy přelstí Bonda a předají Obručeva Ashovi a Leiterovi na palubu rybářského lodi. Ukáže se však, že Ash je dvojitým agentem pracujícím pro Safina, a Leitera postřelí a uvězní ho spolu s Bondem pod palubou. Ash nechá loď explodovat a uteče s Obručevem. Leiter podlehne svým zraněním v potápějící se lodi, ale Bondovi se podaří uniknout.

Bond se vrací do Londýna, aby se pokusil vyslechnout Blofelda ohledně Safina. Blofeld svolil a po léta hovořil jen s jedinou psycholožkou, a tou je Madeleine Swann. Safin ji vydírá, aby dávkou nanobotů zabila Blofelda. Bond a Madeleine se potkají ve věznici Belmarsh, kde se Bond nevědomě nakazí nanoboty od Madeleine. Avšak Madeleine je příliš vystrašená, aby provedla, co po ní Safin chtěl, a uteče.

Blofeld Bondovi prozradí, že to on naplánoval explozi u hrobu Vesper, aby Bonda přiměl si myslet, že ho Madeleine zradila. Rozzuřený Bond na okamžik přiškrtí Blofelda, a tím nevědomě umožní nanobotům vstoupit do jeho těla a zabít ho.

Bond vystopuje Madeleine v jejím rodném domě v Norsku, kde se usmiří, a potká její pětiletou dcerou Mathildu. Madeleine mu tvrdí, že Mathilde není jeho dítě, i když si Bond všimne jejich zářivých modrých očí. Madeleine Bondovi předá informace o Safinovi a jeho ostrově, které získal její otec pan White.

Následující den MI6 informuje Bonda, že se k nim blíží Ash. Bond, Madeleine a Mathilde prchají v autě, ale Ash a jeho noshledi je pronásledují až do nedalekého lesa. Bond příkaže Madeleine a Mathilde, aby se ukryly, zatímco on čelí Ashovi a jeho kumpánům. Zabije Ashe, čímž pomstí smrt Felixe Leitera, avšak Safin unese Madeleine a Mathilde.

Bond a Nomi použijí speciální kluzák od Q, který se umí po přistání potopit a plout pod vodou, a tak proniknout do Safinova sídla, raketové základny ve sporném území v Japonském moři, které si nárokují různé mocnosti. Základna byla přestavěna na toxickou zahradu a továrnu na nanoboty. Bond a Nomi se vydají zachránit Madeleine a Mathilde, než britská válečná loď zahájí raketový útok na základnu.

Bond pronásleduje Safina, který prchá s Mathilde, ale později ji propustí, zatímco Madeleine přelstí Prima a znovu se spojí s Bondem a Mathilde. Nomi zabije Obručeva tím, že jej skopne do kyselé lázně, poté odvede Madeleine a Mathilde pryč z ostrova.

Bond pobije zbývající Safinovy muže a otevře vstupní dveře, aby rakety z válečné lodě HMS Dragon mohly základnu účinně zničit. Bond si všimne, že dveře sila začínají opět zavírat. Vrátí se je znovu otevřít, ale Safin ho přepadne a nakazí ho lahvičkou s nanoboty, které mají zabít Madeleine a Mathilde, pokud se jich někdy dotkne. Bond Safina zastřelí, znovu otevře dveře a rozhodne se na ostrově zůstat a zemřít, aby ochránil Madeleine a Mathilde.

Bond se s Madeleine rozloučí vysílačkou, kde vyzná lásku k ní i Mathilde. Madeleine potvrdí, že Mathilde je jeho dcera. Raketový útok základnu zničí a Bond při něm přijde o život.

Později v MI6, M, Moneypenny, Nomi, Q a Bill Tanner si připijí na památku James Bonda. Madeleine odveze Mathilde do Matery a po cestě jí vypráví o muži jménem Bond, James Bond.

Obsazení

Role Herec Popis role
James Bond Daniel Craig Britský tajný agent 007, hlavní protagonista.
Madeleine Swann Léa Seydoux Psycholožka a Bondova partnerka, která má komplikovanou minulost spojenou se zločincem.
Safin Rami Malek Hlavní záporná postava, nebezpečný terorista s vlastními temnými motivy.
Ernst Stavro Blofeld Christoph Waltz Šéf zločinecké organizace SPECTRE, dlouholetý nepřítel Jamese Bonda.
Nomi Lashana Lynch Agentka MI6, která zdědí bývalé Bondovo kódové označení 007.
M / Gareth Mallory Ralph Fiennes Šéf britské tajné služby MI6.
Q Ben Whishaw Technický expert MI6, zodpovědný za výrobu a distribuci speciálních vynálezů pro agenta 007.
Felix Leiter Jeffrey Wright Agent CIA a přítel Jamese Bonda.
Logan Ash Billy Magnussen Agent amerického ministerstva zahraničí, zrádce.
David Dencik Valdo Obručev Vědec pracující na projektu Heracles.
Bill Tanner Rory Kinnear Člen týmu MI6 poskytující podporu Jamesi Bondovi.
Paloma Ana de Armas Kubánská společnice Jamese Bonda v misi.
Primo Dali Benssalah Člen SPECTRE a spojenec hlavního záporáka, který stojí v cestě agentu 007.
Mathilde Lisa-Dorah Sonnet Dcera Madeleine Swann a Jamese Bonda.

Bond song

Titulní píseň k filmu No Time to Die nazpívala Billie Eilish. Zachycuje témata lásky, zrady a oběti. Eilishiny podmanivé vokály a emotivní texty přidávají hloubku emocionální rezonanci filmu. Billie Eilish se v 18 letech stala nejmladší interpretkou Bond songu. Dřívějším nejmladším interpretem byla 22letá Sheena Easton s písní For Your Eyes Only ze stejnojmenné bondovky Jen pro Tvé oči z roku 1981.

Zajímavosti

Kontroverzní závěr

Rozhodnutí zabít Jamese Bonda, jednu z nejikoničtějších a nejdéle sloužících filmových postav v historii kinematografie, bylo velmi kontroverzním rozhodnutím. Vyvolalo mnoho emocí a debat mezi fanoušky i kritiky.

Na jednu stranu někteří tvrdí, že to byl vhodný a dramatický závěr pro éru Daniela Craiga coby Jamese Bonda a umožňující nový začátek filmové franšízy.

Na druhou stranu jsou zde ti, kteří si myslí, že zabití tak oblíbené postavy bylo zbytečné, a dokonce i neuctivé vůči odkazu Jamese Bonda. Někteří fanoušci by určitě upřednostnili tradičnější konec, který by Bonda nechal odjet za západu Slunce a pokračovat v jeho dobrodružství v budoucích filmech.

Zda to byl dobrý nápad, či nikoli, je subjektivní a záleží na individuálních preferencích. Jisté je, že rozhodnutí bude mít na tuto filmovou franšízu významný dopad a bude považováno za zásadní okamžik v historii bondovek.

Mohlo by vás také zajímat

EN No Time to Die (2021): 25th Bond Movie.