Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryFilmyBondovky › Zlaté oko

Zlaté oko – GoldenEye (1995)

Zlaté oko je první bondovkou, ve které ztvárnil hlavní roli agenta 007 britský herec Pierce Brosnan. Tato špionážní akční klasika přinesla novou éru Bondových dobrodružství a rychle získala mezinárodní popularitu.

Mise

V tomto filmu se Pierce Brosnan poprvé představil jako James Bond, britský tajný agent s kódovým označením 007. Jeho úkolem je odhalit tajnou organizaci Janus a zastavit její plány na ovládnutí světa. Bond se musí vypořádat s intrikami, zradou a nebezpečnými protivníky, včetně Xenie Onatoppové, podivné ruské agentky s neobvyklými sexuálními choutkami, a bývalého agenta 006, Aleca Trevelyana.

Zlaté oko

Obrázek: Ilustrace zlatého oka (zdroj: Craiyon)

Zápletka

James Bond je povolán do akce poté, co ruské satelitní zbraňové systémy zmizí během útoku na základnu na Sibiři. Zjistí, že krádeží stojí organizace Janus, kterou vede jeho bývalý kolega z tajné služby Alec Trevelyan. Bond je vyslán do Ruska, aby získal informace o Janusu a zjistil, jaké jsou jejich plány s ukradenou zbraňovou technologií.

Bond se setká s Natalií Simonovou, ruskou programátorkou, která mu pomáhá proniknout do ruské banky, kde se nachází důležité informace. Společně odhalí, že Janus chce použít ukradenou zbraňovou technologii, zvanou Zlaté oko, k vyvolání elektromagnetického impulzu, který by vyřadil veškerou elektroniku v Londýně. To by způsobilo chaos a umožnilo Janusu ovládnout světové ekonomiky.

Bond se ocitá v nebezpečí, když je odhalen a zajat Trevelyanem. Je vystaven mučení, ale nakonec se mu podaří uniknout a Trevelyana zabít. Poté se spojí s Natalií, aby zastavili Janus a zneškodnili Zlaté oko.

V dramatickém finále se Bond dostane na základnu, kde se nachází Zlaté oko. Musí se utkat s Xenii Onatoppovou a dalšími nepřáteli, kteří se snaží zabránit v úspěšném splnění mise. Bondovi se nakonec podaří zneškodnit Zlaté oko a zamezit jeho aktivaci, zachránit Londýn a svět před katastrofou.

Herecké obsazení

Role Herec Popis role
James Bond Pierce Brosnan Hlavní protagonista, britský tajný agent James Bond, známý také pod kódovým označením 007. Je šarmantní, statečný a neohrožený agent, který se specializuje na špionážní a akční mise.
Natália Simonová Izabella Scorupco Ruská programátorka, která se stane spojencem a milenkou Bonda. Je inteligentní, odvážná a pomáhá Bondovi v jeho misi odhalit plány organizace Janus.
Alec Trevelyan Sean Bean Bývalý kolega Jamese Bonda a agent 006, který zradil MI6 a přidal se k organizaci Janus. Je vychytralý, manipulativní a touží po pomstě.
Xenia Onatoppová Famke Janssen Ruská agentka a členka organizace Janus. Je sadistická a bezohledná, nachází potěšení v násilí a má neobvyklou sexuální povahu.
Q Desmond Llewelyn Technický expert MI6, který zásobuje Bonda speciálními vynálezy a gadgety. Je zodpovědný za výzbroj a výstroj agenta 007.
M Judi Dench Šéfka britské tajné služby MI6, nadřízená Bonda. Má tvrdý postoj a důvěřuje v Bondovy schopnosti, ale také ho kritizuje za jeho nekonvenční metody.

Zajímavosti

Bond song

Bondovka Zlaté oko má jako úvodní píseň skladbu s názvem GoldenEye. Tuto píseň zpívá známá britská zpěvačka Tina Turner. Skladbu napsal Bono z irské rockové skupiny U2 a The Edge. GoldenEye se stala ikonickou bondovskou písní a doprovází charakteristickou titulní sekvenci filmu.

Mohlo by vás také zajímat

EN GoldenEye (1995): 17th Bond Movie.