Sázka na švýcarské referendum o zlatě
28.11.2014. Netradiční sázku přináší obyvatelům celého světa švýcarské referendum, ve kterém budou obyvatelé Švýcarska rozhodovat o zlatých rezervách Švýcarské národní banky. Referendum vyvolal dostatečný počet podpisů pod iniciativou Zachraňte švýcarské zlato. Na co že si můžete vsadit? Na zlato, resp. na růst jeho ceny, pokud by Švýcaři řekli ano. A pokud by řekli ne, zase tolik neriskujete.
Zachraňte švýcarské zlato
S iniciativou „Rettet unser Schweizer Gold“ (Zachraňte švýcarské zlato) přišla Švýcarská lidová strana. Má za cíl zvýšit důvěryhodnost Švýcarské národní banky (ŠNB) a švýcarského franku. Iniciativa získala potřebný počet podpisů, aby bylo vypsáno referendum. Navrhuje, aby do švýcarské ústavy byl doplněn nový článek o zlatých rezervách ŠNB (Goldreserven der Schweizerischen Nationalbank), který by měl 3 body:
- Die Goldreserven der Schweizerischen Nationalbank sind unverkäuflich.
Zlaté rezervy ŠNB jsou neprodejné. - Die Goldreserven der Schweizerischen Nationalbank sind in der Schweiz zu lagern.
Zlaté rezervy ŠNB budou uloženy ve Švýcarsku. - Die Schweizerische Nationalbank hat ihre Aktiven zu einem wesentlichen Teil in Gold zu halten. Der Goldanteil darf zwanzig Prozent nicht unterschreiten.
Podíl zlata na celkových aktivech ŠNB nesmí klesnout pod 20 %.
Zdroj: https://www.admin.ch/ch/d/pore/vi/vis415t.html (orientační překlad vlastní).
Poroste cena zlata?
Cena zlata se aktuálně pohybuje kolem 1200 dolarů za trojskou unci (asi 31,1 g). Cena zlata prodělala v posledních letech poměrně bouřlivý vývoj a je daleko od svého vrcholu ze září 2011, kdy se pohybovala kolem 1900 dolarů za unci.
Současná cena zlata kolem 1200 dolarů za unci je pro některé těžaře na hranici rentability. A když krátkodobě může poklesnout ještě níže, zřejmě to není udržitelný stav. Potenciál směrem nahoru se jeví jako mnohem zajímavější, zvláště pokud by Švýcaři v referendu hlasovali „Ano“ pro záchranu švýcarského zlata.
Jak toho využít? Koupit si kousek fyzického zlata a svézt se na vlně v případě úspěchu referenda, a v opačném případě si počkat, až cena žlutavého kovu znovu a velmi pravděpodobně (problémy světových ekonomik zdaleka nebyly vyřešeny) vyrazí směrem nahoru. Na rozdíl od hazardních her, zde „Ne“ v referendu neznamená ztrátu vkladu, ale pouze jeho přeměnu do zlata.
Ano v referendu by znamenalo, že všechno zlato ve vlastnictví Švýcarska, které je uloženo v zahraničí, by do 2 let muselo být vráceno do Švýcarska (repatriace zlata). Dále by Švýcarská národní banka (ŠNB) měla 5 let na to, aby doplnila zlaté rezervy na 20 % všech aktiv. To by znamenalo, že ŠNB by během 5 let musela nakoupit na 1500 tun zlata, což by pro cenu zlata byl zřejmě jasný signál směrem nahoru.
→ O zlatu, penězích, nekrytých měnách.
Politický a ekonomický přesah akce
Celá akce „Zachraňme švýcarské zlato“ má velký politický i ekonomický přesah, i když se zdá, že jí média hlavního proudu nevěnují přílišnou pozornost. V případě úspěchu by byl švýcarský frank kryt z 1/5 zlatem. Zlaté rezervy Švýcarska vytrvale klesaly na současných 7 %.
Řada světových měn je doslova kryta pouze důvěrou a centrální bankéři mohou uvádět do oběhu prakticky neomezené dávky nových peněz. O tuto výsadu/moc by centrální bankéři přišli, museli by se chovat mnohem obezřetněji, neboť zlato nelze tisknout jako papírové či digitální peníze.
Slovy ekonomie by došlo k částečnému návratu k tzv. „zlatému standardu“ (měně kryté zlatem), který byl zrušen v roce 1971. Lze očekávat tlak či kampaň ze strany politiků a bankéřů, aby Švýcaři v referendu hlasovali proti, neboť úspěch referenda by jim totiž citelně svázal ruce.
Výsledek referenda
Nyní (01.12.2014) již známe výsledek referenda. Záchranu švýcarského zlata podpořilo 22,7 % voličů, proti bylo 77,3 % voličů (zdroj: https://snbchf.com/).
Mohlo by vás také zajímat
→ Zlato ve filmu: slavné bondovky Goldfinger (1964) a Muž se zlatou zbraní (1974);
→ Unikátní zlaté hodinky k 50. výročí bondovky Goldfinger (26.09.2014);
→ Netradiční sázky a hazardní hry.