Pochybnosti okolo Účtenkovky
11.11.2019. Kolem Účtenkovky, státem provozované loterie, která má motivovat občany k přebírání účtenek a tím i kontrole elektronické evidence tržeb (EET), se v poslední době vyrojily značné pochybnosti. Někteří hráči byli schopni zaregistrovat i více než 10 tisíc účtenek měsíčně. Ministerstvo financí problémy nepřipouští, ale již chystá úpravu pravidel.
O co se jedná
Ze statistik vyplývá, že Účtenkovky se například v srpnu 2019 účastnilo asi 350 tisíc hráčů. Nejčilejší hráč přitom v tomto měsíci zaregistroval 11 128 účtenek. To znamená, že by denně musel získat asi 370 účtenek od unikátních obchodníků. Slovo „získat“ je uvedeno záměrně, protože je zřejmě nereálné za den navštívit 370 různých obchodů a v každém z nich si něco koupit.
V pravidlech Účtenkovky totiž je, že za 1 den lze registrovat pouze 1 účtenku od 1 obchodníka (pravidlo 1-1-1). Vyvstávají tedy pochybnosti o tom, zda je Účtenkovka regulérní, nebo zda se jí chopili hráči (či organizované skupiny), kteří využívají automatizované systémy k registraci účtenek či k tomu v horším případě účtenky podvodně získávají.
Bazar účtenek – je legální?
V médiích proběhly informace o tom, jak někteří hráči propadli Účtenkovce, vybírají koše v obchodech a účtenky směňují přes různé internetové bazary. Je to legální? Herní řád platný k dnešnímu dni nic neříká o tom, že by hráč musel registrovat pouze své účtenky za své nákupy apod.
Co říká Herní řád Účtenkovky? V článku 5 Postup registrace účtenky se v odst. (9) uvádí: „Provozovatel a Ministerstvo si vyhrazují právo po vzájemné dohodě registraci účtenky zrušit, byla-li získána nebo registrována do Účtenkovky podvodným nebo neetickým způsobem, a Hráče z účasti v Účtenkovce vyloučit.“
Vyměňování řádných účtenek řadovými hráči by tak možná mohlo být maximálně považováno za neetické. Na druhou stranu, má-li být účelem Účtenkovky kontrola EET, pak by mělo Ministerstvo financí spíše uvítat, že zkontrolováno bude větší množství účtenek a obchodníků. Hráči, kteří registrují jen své účtenky, mají též možnost si je vyměňovat.
Roboti, podvodné účtenky a zneužití dat
Co lze považovat za pochybné ale je, že se v bazarech účtenek údajně objevují účtenky s hodnotou 1 haléře nebo velké množství účtenek od 1 uživatele za den. Který obchodník vydává účtenky za 0,01 Kč? Lidově řečeno, co si dnes koupíte za 0,01 Kč? Zde by se mohlo jednat o účelové jednání s cílem zapojit do Účtenkovky co nejvíce (fiktivních) účtenek, které porušuje minimálně zákon o účetnictví. Není přípustné vystavit účtenku bez reálného plnění a účetnictví by z definice mělo poskytovat „věrný a poctivý obraz“ o tom, kdo účetnictví vede.
Problémem by tedy mohlo být využití robotů pro automatizované zadávání účtenek, vytváření fiktivních účtenek a jejich automatizovaná výměna, aby bylo respektováno pravidlo 1 účtenka od 1 obchodníka za 1 den. V neposlední řadě by bylo kolosálním problémem případné zneužití dat přímo z EET.
Vraťme se k nejčilejšímu hráči ze srpna 2019 se 11 128 zaregistrovanými účtenkami. Pokud by měl relativně slušné tempo zadávání účtenek 1 účtenka za 30 sekund, potřeboval by na to 333 840 sekund, to je téměř 93 hodin. Pokud by se živil registrací účtenek na plný úvazek, tj. 8 hodin denně, znamenalo by to téměř 12 dnů v měsíci jenom registrovat účtenky.
Ze statistiky také vyplynulo, že průměrná hodnota jedné účtenky byla 328 Kč. Nejpilnější hráč by tak za účtenky utratil 11 128 účtenek × 328 Kč = cca 3,6 mil. Kč! To při cenovém fondu a pravděpodobnosti výhry v Účtenkovce nedává valný smysl.
Závěr a chystaná změna pravidel
Můžeme připustit, že by většina účtenek byla v hodnotě nižší než průměrné, stále ale existují pochyby o jejich původu, způsobu zadání do hry apod. Ministerstvo financí problémy nepřipouští a Účtenkovka prý plní svůj účel. V každém případě ale sahá k úpravě pravidel: od 01.12.2019 bude moci jeden hráč zaregistrovat maximálně 500 účtenek měsíčně. Snad se problém nepřelije do počtu hráčských účtů. Ty lze ale zřejmě kontrolovat a regulovat lépe.
Mohlo by vás také zajímat
→ Účtenkovka po 30 měsících končí. Poslední slosování 15.04.2020;
→ Účtenkovka skončí, nepřežije boj s koronavirem (16.03.2020);
→ Vyplatí se vám registrovat účtenky do Účtenkovky? Spočtěte si to!
→ Kdo zaregistroval rekordní množství účtenek (02.01.2018);
→ Kolik vám vydělá Účtenkovka při dlouhodobém zadávání účtenek (vč. kalkulátoru);
→ Účtenkovka: Čtečka kódu zatím moc nefunguje. Automobil pro první losování (18.10.2017);
→ Účtenkovka: Pravidla, ceny, pravděpodobnost výhry;
→ Účtenkovka: Historicky první slosování 15.11.2017;
→ Zdanění výher ze sázení, loterie;
→ Zákon o hazardních hrách 2017 (01.01.2017).