Vyplatí se vám zadávat účtenky do Účtenkovky? Spočítejte si to!
Za účast v Účtenkovce nic neplatíte (na rozdíl od nákupu sázenky od sázkové společnosti) a můžete přesto něco vyhrát, ale jak to v životě bývá, nic není zadarmo. Vyplatí se vám z dlouhodobého hlediska zadávat účtenky do Účtenkovky? Spočítejte si to pomocí našeho excelového kalkulátoru!
Kolik stojí zadávání účtenek?
Jak vůbec přistoupit k vyhodnocení (ne)výhodnosti zadávání účtenek do Účtenkovky? Jak ocenit něco, co je „zadarmo“? Stačí k tomu tři proměnné, které se zadávají do kalkulátoru: (1) odhad celkového počtu zaregistrovaných účtenek do hry, (2) rychlost, s jakou jste schopni účtenku zaregistrovat a (3) váš čistý příjem.
Počet zaregistrovaných účtenek ovlivňuje pravděpodobnost výhry
Počet zaregistrovaných účtenek samozřejmě ovlivňuje pravděpodobnost výhry. Počet cen v Účtenkovce je přesně dán (21 025 cen), a tedy čím více je účtenek ve hře, tím menší pravděpodobnost výhry, a obráceně.
Pokud každou dílčí cenu (či výhru) vynásobíme pravděpodobností jejího zisku a tyto dílčí pravděpodobnosti sečteme, dostaneme určitou kladnou částku, kterou můžeme z dlouhodobého hlediska získat.
Zajímá-li vás „příjmová“ stránka věci, přečtěte si článek Kolik vám vydělá Účtenkovka. Zajímavý je pohled na graf, který ukazuje, jak se mění očekávaný výdělek z dlouhodobého hraní Účtenkovky v závislosti na celkovém počtu zaregistrovaných účtenek (závislost není lineární).
→ Pro zajímavost: nejaktivnější hráč Účtenkovky v prvním losování zaregistroval 1 648 účtenek.
Rychlost zadání účtenky a ušlý příjem
Dále záleží na dvou dalších faktorech, které spolu souvisejí, a to na rychlosti, resp. času, který vám zabere registrace jedné účtenky (v sekundách), a na tom, jaký je váš čistý měsíční příjem. Celý model a kalkulátor je totiž postaven na ušlém příjmu, který ztratíte zadáváním účtenky namísto toho, abyste pracovali. Možná namítnete, že účtenky zadáváte ve volném čase, ale i ten má nějakou hodnotu.
Čistý měsíční příjem je například čistá mzda, tedy údaj, který snadno naleznete na výplatní pásce nebo na bankovním účtu. I pokud podnikáte, máte představu o tom, kolik vám v čistém měsíčně zůstane (po odečtení daní a sociálního a zdravotního pojištění). Přepočet na sekundy za vás provede kalkulátor.
Čím rychleji jste schopni účtenku ručně naťukat či naskenovat pomocí chytrého telefonu, tím lépe, protože i ušlý příjem je nižší. Od 01.03.2018 by to mělo jít rychleji, protože odpadla nutnost zadávat DIČ.
Excelový kalkulátor
Níže je ukázka z excelového kalkulátoru „Vyplatí se vám zadávat účtenky do Účtenkovky?“ Stáhnout si jej můžete po kliknutí na odkaz nebo na obrázek (kalkulátor je uložen v zip souboru, protože některé prohlížeče by neotevřely xlsx soubor nebo jej nenabídly ke stažení).
Jak kalkulátor pracuje krok po kroku
Předpokládaný počet účtenek zaregistrovaných měsíčně do Účtenkovky
Zadejte předpokládaný počet účtenek podle vašeho odhadu. V kalkulátoru je přednastavena hodnota 14 564 956 účtenek
– to je počet účtenek, který byl zaregistrován do hry v listopadu 2017 (v říjnu 2017, kdy Účtenkovka odstartovala, to bylo pouze 11 138 871 účtenek).
Kolik času vám zabere registrace jedné účtenky?
Zadejte, kolik času v sekundách vám zabere ruční naťukání nebo načtení jedné účtenky do Účtenkovky. Přednastavena je hodnota 30 sekund. Možná to zvládnete rychleji, možná pomaleji.
Jaký je váš průměrný čistý měsíční příjem?
Jak bylo zmíněno výše, měsíční příjem proto, že jej snadno dohledáte třeba na výplatní pásce. Přepočet na sekundy kalkulátor provede sám. Přednastavený údaj můžete přepsat. Pro informaci: jedná se o čistou mzdu 21 876 Kč
, která je vypočítána z průměrné hrubé mzdy 28 761 Kč
zveřejněné Českým statistickým úřadem za 1. až 3. kvartál 2017 (pro osobu, která uplatňuje daňovou slevu na poplatníka, tj. na sebe, a žádné slevy na děti).
Vás průměrný čistý hodinový výdělek činí (při práci na plný úvazek)
Práce na plný úvazek je 40 hodin týdně. Průměrný měsíc v průměrném roce má 4,348 týdnů
(tento údaje najdete i v zákoníku práce a používá se pro výpočet průměrného hrubého výdělku). To znamená, že průměrný měsíc má 40 × 4,348 = 173,92 hodin
. Když váš čistý příjem vydělíte těmito hodinami, dostanete váš čistý hodinový příjem. V ukázce: 21 876 Kč ÷ 173,92 hod. = 125,78 Kč/hod.
To znamená, že za dobu, co zadáváte účtenku, jste si mohl(a) vydělat…
Hodina má 3600 sekund. Zadání účtenky v ukázce trvá 30 sekund. Za dobu, co zadáváte účtenku, jste si mohl(a) vydělat: 125,78 Kč/hod. ÷ 3600 s × 30 s = 1,0482 Kč
.
O tuto částku přijdete s pravděpodobností 99,86 %…
To je pravděpodobnost, že v účtenkové loterii nic nevyhrajete, bude-li do ní zaregistrováno modelových 14 564 956 účtenek. S odlišným počtem zaregistrovaných účtenek se (mírně) změní i pravděpodobnost. To, co jste si mohl(a) vydělat, je ušlý příjem či ztráta, proto je se záporným znaménkem: -1,0482 Kč. Přepočítaná ztráta se zohledněním pravděpodobnosti je ale trochu nižší než 100 %, tedy: -1,0482 Kč × 0,9986 = -1,0467 Kč
.
Zadáním jedné účtenky vzhledem k výhrám a pravděpodobnosti můžete získat
Jelikož můžete vyhrát různé ceny s určitými pravděpodobnostmi, z dlouhodobého hlediska vám zadávání účtenek přinese asi 0,3708 Kč
na jednu zadanou účtenku (tato částka opět platí pro modelový počet 14 564 956 účtenek).
Očekávaná hodnota ze zadávání účtenek je…
Očekávaná hodnota ukazuje, jak na tom v průměru budete v dlouhém období. Jednoduše se porovná, co můžete získat a ztratit: 0,3708 Kč + (-1,0467) Kč = -0,6759 Kč
.
Zadávání účtenek se vám tedy z dlouhodobého hlediska…
Jelikož je očekávaná hodnota ze zadávání účtenek v tomto modelovém případě záporná (14 564 956 zaregistrovaných účtenek), hráči, kterému trvá 30 sekund zadání jedné účtenky a má čistý příjem 21 876 Kč, se zadávání účtenek z dlouhodobého hlediska nevyplatí.
Každá zadaná účtenka pro hráče znamená ztrátu asi 68 haléřů. Kalkulátor v tomto případě i spočítá, že hráč by musel být schopen účtenku zadat asi za 10 až 11 sekund, aby na tom byl z dlouhodobého hlediska neutrálně, tj., aby očekávaná hodnota byla nulová.
Na druhou stranu, loterie není Poker nebo Blackjack, proto hráče očekávaná hodnota tolik netrápí, spíše sází s cílem, co když to vyjde, i když pravděpodobnost výhry je malá.
Závěr
Vyzkoušejte si na kalkulátoru sami, jak na tom jste. Lze učinit obecný závěr: zdali se hráči zadávání účtenek vyplatí záleží na tom, kolik se celkem zaregistruje účtenek. Má to vliv na pravděpodobnost výhry a prohry, ale hráč ji bohužel moc neovlivní. Dále se hra vyplatí spíše hráčům s nižším příjmem (ušlý příjem je nižší a Účtenkovka sama o sobě tolik nenese). A v neposlední řadě závisí na tom, jak rychle je hráč schopen účtenku do Účtenkovky zaregistrovat. To je faktor, který může hráč nejvíce ovlivnit, i když i rychlost zadávání účtenek (a tím i možný výdělek) má své fyzické limity.
Mohly by vás také zajímat další články o Účtenkovce a loteriích:
→ Kdo tak mohl zaregistrovat 1 648 účtenek a jak dlouho to trvalo? (02.01.2018);
→ Kolik vám vydělá Účtenkovka v dlouhodobém průměru?
→ První slosování Účtenkovky 15.11.2017
→ Aplikace na načítání kódu účtenky zatím moc nefunguje. Auto pro 1. losování (18.10.2017)
→ První týden Účtenkovky: 250 tisíc hráčů a milion registrovaných účtenek (12.10.2017)
→ 9 z 49
→ Bingo
→ Eurojackpot (nadnárodní loterie)
→ Euromiliony
→ EuroMillions (nadnárodní loterie)
→ Extra renta
→ Fofr 8/25 + barva
→ Fofr 10/20
→ Grand
→ Kameny
→ Kasička
→ Keno (kasinová verze)
→ Keno (česká verze od Sazky)
→ Korunka
→ Kostky (Chance)
→ Kostky (Sazka)
→ Linie
→ Loto
→ Lotto (Německo)
→ Meloun a 20/80
→ Powerball (USA)
→ Ruleta (loterijní)
→ Sportka
→ Stírací losy
→ Superloto
→ Šťastných 10
→ Tipšestka
→ Trojka a 3/21
→ Účtenkovka
→ Zlatých 11
→ Hodnocení šance na výhru v loterii
→ Žebříček loterijních her
→ Články o loterijních hrách