Zákon o hazardních hrách 2017
01.01.2017. Od Nového roku platí nový zákon o hazardních hrách. Co v kostce přináší? Zahraniční sázkové kanceláře zde mohou legálně podnikat po získání licence od Ministerstva financí, hráči u nich mohou legálně sázet, musejí ale počítat s ověřením své totožnosti. Stát nařizuje blokovat nepovolené hry, vést registr hráčů hazardních her, někteří si možná nezahrají vůbec.
Zahraniční sázkové společnost mohou získat licenci v ČR
Provozování a hraní hazardních her nově upravuje zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách. Schválen byl zhruba v polovině roku 2016 a účinný je od 01.01.2017. Nový zákon o hazardu nahradil starší zákon č. 202/1990 Sb., který byl několikrát novelizován. Především novela loterijního zákona z roku 2012 přinesla značné kontroverze, protože diskriminačním způsobem zakazovala zahraničním sázkovým firmám (registrovaným třeba jinde v Evropské unie) podnikat na českém trhu a současně neumožňovala získat licenci.
Rozšíření okruhu her, které si zahrajete po internetu
Nový zákon o hazardu platný od roku 2017 sjednotil podmínky pro tuzemské i zahraniční sázkové společnosti, což je pozitivní, stejně tak i to, že se rozšířil okruh her (tzv. „technické hry“), které je možné hrát po internetu, jako je například online ruleta, poker, black jack nebo hrací automaty a videoloterijní terminály (VLT). Dosud se daly sázet po internetu pouze kurzové sázky u tuzemských společností.
K provozování technických her zákon o hazardu 2017 nyní „natvrdo“ vyžaduje licenci od všech, tj. tuzemských i zahraničních, subjektů (jako první český subjekt ji získala Fortuna). Provozovatelé hazardu budou také platit speciální 25 a 35procentní daň. Lepší výběr daní („peníze až v první řadě“) bude pravděpodobně hlavní motivací pro vznik nového zákona. S novým zákonem se ale svezly i další regulace, které budou dále zmíněny.
Blokace nepovolených her. Boj proti cenzuře
Když už stát dovoluje všem firmám bez ohledu na sídlo získat v České republice licenci k provozování hazardních her, vyvstává mu problém, co se společnostmi, které licenci nemají a svůj byznys v ČR po internetu provozují.
Součástí nového zákonu o hazardu (2017) je i velmi kontroverzní blokování tzv. nepovolených sázkových her. O blokaci nerozhodují soudy, ale úředníci Ministerstva financí. Fakticky se jedná o cenzuru internetu. V květnu 2016 několik významných českých organizací působících na internetu založily iniciativu Přichází cenzor: správce domén CZ.NIC, Český telekomunikační úřad, Seznam.cz, Internet info aj., především velcí a malí poskytovatelé připojení k internetu.
Posledně jmenovaným zákon přináší velké komplikace a náklady spojené s blokováním webů, které v konečném důsledku budou přeneseny na koncové zákazníky, z nichž mnozí ani nehrají. Navíc blokující opatření nemusejí být příliš účinná. Kdo chce, cestu, jak je obejít, si najde. K obecným a běžně dostupným patří využití virtuálních privátních sítí nebo programu Tor, které umějí komunikaci internetového prohlížeče přesměrovat přes jinou zemi (či řetězově přes několik zemí).
Registr hráčů, ověření totožnosti
Pokud si budete chtít zahrát online u sázkové společnosti, která od roku 2017 získala licenci k provozování technických her na území ČR, musíte počítat s tím, že sázková společnost musí ověřit vaši totožnost. Nejčastěji osobní návštěvou na pobočce nebo vystavením potvrzení od místně příslušného úřadu s rozšířenou působností. Stát vyžaduje vést registr hráčů hazardních her a některým občanům, například pobírajícím sociální dávky nebo patologickým hráčům, účast na hrách úplně zakázat – „rejstřík osob vyloučených z hraní hazardních her“).
Mohlo by vás také zajímat
→ Fortuna jako první český subjekt získala licenci k online kasinu (24.02.2017);
→ Senát schválil zákon a hazardních hrách (26.05.2016);
→ Nová regulace hazardu – kdo už si nezahraje, začíná cenzura internetu? (15.04.2016);
→ Připravuje se tvrdší regulace hazardu, nový loterijní zákon od roku 2016 (09.10.2014);
→ ČR má otevřít trh zahraničním sázkovým kancelářím (13.03.2014);
→ Nový loterijní zákon z roku 2012 se nelíbí Evropské komisi (21.11.2012);
→ Loterijní zákon z roku 2012 (09.02.2012);
→ Svoboda vs. stát – rap velikánů ekonomie Keynese a Hayeka;
→ Zdanění výher ze sázení, loterie;
→ Co je morální hazard?