Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryZajímavosti › Tourist Trophy

Tourist Trophy – nejdrsnější moto závod na světě

Tourist Trophy je nejslavnější, nejprestižnější, ale také nejdrsnější motocyklový závod na světě. Závod se koná na ostrově Isle of Man, který leží v Irském moři a je samosprávným celkem pod britskou korunou. Neuvěřitelný adrenalinový zážitek, ale i hazard, nikoliv o peníze, nýbrž se zdravím.

Motocyklový závod Tourist Trophy na ostrově Isle of Man, jenž je mimochodem považován za daňový ráj, se jezdí na běžných veřejných silnicích, plných prudkých zatáček, ale i dlouhých rovinek, projíždí se městem na plný plyn. V některých místech se závodníci řítí rychlostí vysoko přes 300 km/h, průměrná rychlost za jedno kolo okruhu přitom dosahuje přes neuvěřitelných 200 km/h!

Držitelem rekordu je Angličan John McGuinness, který se svou Hondou CBR 1000 RR v roce 2013 dosáhl průměrné rychlosti 211,904 km/h.

Trasa závodu je uzavřena, kolem však postávají přihlížející diváci, kteří často vidí pouze ducha motocyklisty, který kolem nich doslova proletí. Přesvědčte se sami a prohlédněte si například následující oficiální video ze závodu Tourist Trophy v HD kvalitě. Bát se nemusíte, žádné karamboly v něm neuvidíte.

Zdroj: www.youtube.com/watch?v=9IgmBnHMdXg.

Celý motocyklový závod Tourish Trophy je těžká adrenalinová záležitost, která se dá právem označit jako hazard, nikoliv o peníze, ale se životem. Zajímavé je, že angličtina slovo „hazard“ a odvozené přídavné jméno „hazardous“ považuje za riskantní jednání nebo vlastnost, která je nebezpečná životu. Kdežto pro hraní hazardních her používá spíše slova „gambling“ či „gaming“.

Odvaha jezdců je neuvěřitelná. Lítat po cestách, které mimo závod slouží pro běžný provoz, je něco jiného, než závodit na okruhu. Každý závodní okruh je v porovnání se syrovým Tourist Trophy procházka růžovým sadem. Odvahu jezdců vystihuje dobře jeden příspěvek do diskuse, který jsem kdysi kdesi zahlédl: „Ti chlapi mají koule. Respekt!“

Odvrácenou stránkou závodu je, že si vyžádal za dobu své existence již desítky životů. Letos (v roce 2013) zahynul při kvalifikační jízdě Japonec Jošinari Macušita (43 let). Měl to být jeho poslední závod v kariéře a také bohužel byl. Otázka bezpečnosti přišla mnohokrát na přetřes. Avšak závodníci jsou dospělí lidé a jsem si jist, že vědí, do čeho jdou, a že by neměnili.

Další zajímavosti: