Pětikaretní Stud – klasický poker typu Stud
Pětikaretní Stud [čti stad] je druhou formou klasického pokeru. Vycházejí z něj i jeho populárnější varianty Sedmikaretní Stud a po celém světě dnes na internetu masově hraný Texas Hold'em Poker.
Od první klasické formy – Pokeru Draw – se zásadně liší tím, že karty se nemění, resp. nedají se vyměnit za jiné. U pokerových variací typu Stud se hráčům rozdá pouze jedna nebo několik karet lícem dolů, tj. skryté před zrakem soupeřů, zbývající karty se rozdávají lícem nahoru – to znamená, že každý hráč vidí tyto karty ostatních hráčů. V průběhu hry lze tedy také odhadnout, kdo má teoreticky nejlepší kombinaci.
Pětikaretní Stud poker se začíná tak, že rozdávající (dealer) dá každému hráči dvě karty – jednu lícem dolů, jednu lícem nahoru. Zbývající tři karty se rozdávají postupně po jedné kartě, přičemž je možné před každou kartou sázet – viz ilustrace níže.
Celkem je tedy možné vsadit čtyřikrát a je jasné, že v banku se může nastřádat slušná suma peněz. Samozřejmě platí, že pokud hráč před vámi zvýšil sázku, musíte ji buď dorovnat (call) nebo zvýšit (raise), chcete-li si vzít („koupit“) další kartu a usilovat tedy o výhru banku.
první kolo sázek | druhé | třetí | čtvrté |
Dalším odlišným pravidlem je to, že začíná sázet hráč, který má viditelně nejlepší kombinaci, nikoliv tedy ten, který sedí zleva vedle rozdávajícího jako u Poker Draw. Pořadí sázení se může po přibrání další karty změnit. Pokud by například v úvodním kole začínal hráč s dámou (nejvyšší viditelná karta), a další hráč přibere v druhém kole krále či eso, přejde na něj právo sázet jako první v tomto kole. Pokud by se ve třetím kole některému hráči podařilo vytvořit pár, přechází právo první sázky na něj atd.
Jak a kdy sázet v 5karetním stud pokeru?
Klíčem k úspěchu v pětikaretním Stud pokeru je zahájit s lepší kartou. Má-li hráč dobrou první kartu, nemůže ji skrýt. Obecně se dá říci, že otevřít sázky lze esem s jakoukoliv druhou kartou, přičemž platí, že pokud se u stolu vyskytne další eso, kombinace je slabší, neboť je menší pravděpodobnost, že dostanete další eso. Slušně lze zahájit také s kombinací dvou vysokých karet – K, Q, J a 10 nebo při vysokém páru. S nízkým párem je třeba sledovat vysoké karty soupeřů, při náznaku silnějšího páru je rozumné karty složit.
Pořadí u stolu u pětikaretního Studu, stejně jako u ostatních variant pokeru, je neméně důležité. Pokud hráč za vámi dostane vyšší kartu než Vy, vaše sázky by měly být opatrné, i pokud byste vytvořil pár, jelikož nemáte jistotu, zda soupeř nedobere druhou kartu a nevytvoří vyšší pár. Naopak jestliže budete sázet jako poslední, můžete zkusit pokračovat i s nižším párem či slabou postupkou.
Počítání šancí na zlepšení kombinace karet
Hráč by měl vždy vědět, zdali se mu vsadit (riskovat) vyplatí. Opět se zde uplatní metoda poměru k banku, kdy množství peněz v banku by mělo odpovídat šanci na výhru. Jelikož se karty rozdávají postupně po jedné, lze počítat šance na zlepšení kombinace poměrně snadno.
Příklad počítání karet v 5karetním stud pokeru
Představte si situaci po rozdání dvou karet u stolu s pěti hráči (včetně vás). Na ruku dostanete eso a krále. Jakou máte šanci na zlepšení? Zlepšení znamená, že vytvoříte pár, tj. dostanete další eso nebo krále.
V balíčku zbývají tři esa a tři králové, za předpokladu, že se dosud tyto karty neobjevily na stole. Důležitá poznámka: z pohledu pravděpodobnosti nebereme v potaz, že některý hráč mohl dostat eso nebo krále jako skrytou kartu, neboť se stejnou pravděpodobností to mohla být jakákoliv jiná karta.
Od celkového počtu 52 karet odečteme karty, které vidíme na stole a naše karty, tj. 52 − (4 + 2) = 46 karet
. Naše šance proti zlepšení kombinace na pár je tedy 46:6 = přibližně 7,67:1. Sázku je tedy rozumné zahlásit, když je poměr naší sázky k banku roven nebo vyšší než 7,67.
Pokud bychom vsadili například 10 Kč a v banku bylo 100 Kč (poměr 10:1), je to pro nás výhodné. Naopak kdybychom již vsadili 50 Kč při stejném banku, poměru pouze 2:1, což by pro nás bylo zjevně nevýhodné, neboť šance proti nám by byla 7,67:1, proto minimálně v tomto poměru bychom měli požadovat výhru. Jde o uplatňování principu očekávané hodnoty.