Manipulace v loterii? Spíše dobrý marketing
01.04.2013. Občas se setkáme s názorem či dotazem, zdali nejsou loterijní hry, jako například Sportka, manipulovány. Zkusme se na to podívat, zdali by mělo vůbec smysl výsledky losování manipulovat.
Častým argumentem na podporu teorií o manipulaci při losování loterií bývá tvrzení, že různé prémie, jackpoty či superjackpoty padají velmi zřídka. Jejich výhra má být uměle odsouvána, aby rostoucí jackpoty zvyšovaly sázkovou horečku a tím i tržby provozovatele loterie. Nutno říci, že toto je asi jediný „rozumný“ důvod (ač v to nevěříme), kvůli kterému by manipulace s losováním mohla mít smysl.
Na druhou stranu argumenty svědčící proti manipulaci jsou však mnohem přesvědčivější, a to z několika velmi prostých důvodů. Předně, s pravděpodobností blížící se jistotě (takto to formulujeme pouze proto, že možnost podvodu nelze asi nikdy zcela vyloučit) to sázkové společnosti skutečně nemají zapotřebí. Celá řada faktorů hraje pro ně, a to zcela legálně.
Sázkovka má příjem zajištěn
Marži (či podíl ze vsazených sázek) mají jistou, vydělají za všech okolností. U některých her, jako třeba u zmíněné Sportky, je stanovena tzv. výherní kvóta – například 50 % z vybraných vkladů se vyplatí na výhrách sázejícím, druhých 50 % si ponechá sázková kancelář. U jiných loterijních her, které jsou vypláceny kurzy či násobky, se sázkové kanceláře také jistí určitými limity v pravidlech – pro případ, že by třeba více sázejících vsadilo na stejná čísla a, ať je to jakkoliv proti pravděpodobnosti, uspěli.
Proto organizovat takový podvod – o kterém by muselo vědět nemálo lidí (přítomnost státního dozoru u losování, mechanici, technici či programátoři), s jejichž rostoucím počtem roste i pravděpodobnost vyzrazení nebo jiného selhání – by se vzhledem k jistým příjmům, a jejich nejasnému zvýšení podvodem, nevyplatilo.
Pravděpodobnost, to je, oč tu běží
Mnohem prozaičtějším důvodem, proč jackpoty v některých hrách příliš často nepadají, je pravděpodobnost, přesněji řečeno často mikroskopická pravděpodobnost. U některých číselných loterií existuje astronomické množství možných výherních kombinací a pravděpodobnost, že se vám podaří uhodnout právě jednu jedinou výherní kombinaci je velice nízká.
Například pravděpodobnost, že vyhrajete superjackpot Sportky s prémií (jehož aktuální výše k 31.03.2013 byla 241 milionů korun) je asi 1 ku 700 milionům
! Přesto hráči vesele vyplňují a podávají plné sázenky, což je jedna z podmínek pro získání superjackpotu. Plná sázenka vyjde na 170 Kč.
Pravděpodobnost výhry je velmi nízká a stojí plně na straně sázkové společnosti. Manipulace s výsledky by proto měla pramalý význam a nestála by za rizika s tím spojená. Vysoké jackpoty lákají sázející (co na tom, že vyhrát je téměř nemožné), do hry se zapojují i nepravidelní sázející a tržby vesele rostou.
Spíše než podvod jde proto o dobrý marketing a do jisté míry o spoléhání se na neznalost pravděpodobnosti nebo ignoranci sázejících. Na druhé straně je podstatou loterií, že šance na výhru je nízká, obvykle i vklady, i když 170 Kč není zrovna málo, a výhry jsou vysoké.
Pokud byste v 18 letech začali hrát Sportku a sázeli dvakrát týdně plný tiket po celý život, řekněme po dobu 60 let, podali byste celkem:
52 týdnů v roce × 2 dny v týdnu × 60 let = 6 240 plných tiketů
a stálo by vás to 6 240 tiketů × 170 Kč = 1 060 800 Kč
.
Jestli vás zajímá, kolik sloupečků (či plných sázenek) byste museli vsadit a kolik by vás to stálo, abyste zaručeně vyhráli superjackpot s prémií ← přečtěte si tento článek nebo nový článek Kolik by stála jistá výhra bonusu (superjackpotu) ve Sportce po změně pravidel (a zdražení sázenky) od 21.05.2014.
Když to shrneme
Co říci závěrem? V manipulaci s losováním loterijních her nevěříme, „důkazů“ snad bylo předloženo dost. Tento článek není reklamou, ani anti-reklamou, nemá nikoho povzbuzovat v sázení, ani jej od něj odrazovat. Pouze ukazuje fakta řečí matematiky, řečí čísel. Snad se vám líbil.
Není na škodu se zamyslet a/nebo si někdy až abstraktně vysoká čísla přiblížit na příkladech. Kdo nehraje, nevyhraje. Na druhou stranu asi jen málokdo počítá, kolik by nesázením ušetřil. Někdy i výhra může být prokletím, ale to už se dostáváme mimo původní téma.
Kam dál?
→ Loterijní hry – pravidla, pravděpodobnost, šance na výhru;
→ V srbské loterii se vítězné číslo objevilo na obrazovce dříve, než bylo vylosováno (28.07.2015);
→ Kolik plných tiketů byste museli vsadit pro jistou výhru superjackpotu Sportky (31.03.2013);
→ Chtěli byste vyhrát obří jackpot v loterii? (29.03.2013);
→ Sazka plánuje mezinárodní loterii s tučnými jackpoty (28.03.2013);
→ Britská loterie: hledá se výherce 64 milionů liber, má na to několik hodin (04.12.2012);
→ Superjackpot Sportky s prémií – jak vyhrát, pravděpodobnost (03.12.2012);
→ Americká loterie: jackpot 587,5 milionu dolarů si rozdělí dva sázející (29.11.2012);
→ Další články o loterijních hrách
→ Podvody v kostkách;
→ Podvádění v kartách. Mistři podvodu (video);
→ Skořápky.