Tvrdší regulace hazardu od roku 2016. Nový zákon
09.10.2014. Ministerstvo financí dnes, den před komunálními a senátními volbami, představilo návrh zákona o provozování sázkových her. Zákon vstupuje do připomínkového řízení a měl by být účinný od 01.01.2016. Co přinese? Očekávaná legalizace (a zdanění) zahraničních sázkových firem.
Ministr financí Andrej Babiš uvedl, že „cílem navrhovaných změn je především zajištění vysoké ochrany občanů před patologickým hráčstvím, omezení počtu heren, zkvalitnění státního dozoru a řádné zdanění všech forem hazardu.“ První informace o novém loterijním zákonu (2016) se objevily v dubnu 2014.
Ochrana před hráčstvím a dozor nad finančními toky
Má být vytvořen centrální informační systém, na který mají být datově napojena všechna technická zařízení i internetové hry. Tím mají být finanční data neustále monitorována a omezeno praní špinavých peněz přes hazard.
Každý hráč bude muset být do systému registrován, přitom některé osoby budou zcela vyloučeny z účasti na hazardních hrách. Jde o osoby pobírající dávky v hmotné nouzi, osoby v insolvenci, i ty, které o zápis do insolvenčního rejstříku požádají. Hráči si budou také moci nastavit tzv. sebeomezující opatření – sami si mohou určit, kolik mohou maximálně vsadit, prohrát a jak dlouho mohou hrát.
Omezení počtu heren
Povolování sázkových her má být dvoustupňové. V prvním kroku Ministerstvo financí ověří způsobilost žadatele a eventuálně vydá povolení. Avšak v druhém kroku přichází na pořad dne pravomoci obce, které budou moci rozhodnout o (ne)povolení hry a jejím umístění.
Hazard má být navíc vyloučen z dalších oblastí. Kromě zákazu hazardu v blízkosti škol apod. mají být herny nebo kasina zakázány v budovách autobusových a vlakových nádraží, v památkových rezervacích aj. Zákon má také striktně rozlišovat mezi hernami a kasiny a zamezit tím obcházení zákona. Kasino musí mít minimálně tři hrací stoly s živou hrou po celou provozní dobu.
Faktem je, že Česká republika s počtem heren na tisíc obyvatel patří ke špičce na světě. Na druhou stranu se nabízí dvě otázky. Zaprvé, omezení počtu heren, které bude závislé na rozhodnutí úředníků na obci, nabízí velký korupční potenciál. Kdo povolení dostane a proč? Zadruhé je otázkou, zdali omezení nabídky hazardu omezí rovněž poptávku po hazardu. Tím se zvyšuje nebezpečí vzniku černých heren bez jakýchkoliv regulací.
Podnikání zahraničních online sázkových společností
V současnosti je situace taková, že český loterijní zákon z roku 2012 diskriminuje zahraniční společnosti, registrované v jiných státech Evropské unie. Prakticky jim zakazuje podnikat na českém území (licenci tyto firmy nemohou vůbec získat). To je v rozporu s evropským právem, na což Evropská komise již dříve upozornila a nařídila otevřít trh.
Zahraniční sázkové společnosti zde přesto podnikaly či stále podnikají po internetu. Stránky mají i v české verzi, proto účast na hrách není problém ani pro jazykově méně vybavené. Český stát tím přichází o daňové výnosy, které mizí v zahraničí. Nutno říci, že z velké části vlastní vinou. Nový loterijní zákon od roku 2016 má ambici tento stav napravit.
Tisková zpráva MF uvádí, že „Nově by podnikání zahraničních on-line sázkových společností mělo být legalizováno, což umožní jeho regulaci a řádné zdanění.“ Trochu nás zaráží podmiňovací způsob.
Především příznivci kurzového sázení by uvítali, že nově bude legalizováno působení zahraniční konkurence. Ti si v diskusích často stěžují na méně výhodné (nízké) kurzy tuzemských společností a zahraniční konkurenci, tlačící kurzy a tím i šanci na výhru nahoru, vítají s otevřenou náručí.
Škoda také, že se neuvádí žádné podrobnosti o legalizaci zahraničních sázkových firem. Jak bude regulace a zdanění vypadat, za jakých podmínek. A jak se bude řešit situace, kterou rovněž nelze vyloučit, když zahraniční sázkové společnosti jednoduše o českou licenci nepožádají a dál budou přijímat sázky po internetu jako dosud. Uvidíme, jak na nový loterijní zákon zareagují především velcí zahraniční hráči.
Zdroj: Tisková zpráva MF z 09.10.2014 Nový zákon přináší průlom v regulaci hazardu na území České republiky.
Mohlo by vás také zajímat
- Zákon o hazardních hrách 2017 (01.01.2017);
- Poslanecká sněmovna schválila tvrdší regulaci hazardu (15.04.2016);
- Kontroverzní pokuta 850 000 Kč za „nelegální“ sázení u zahraničních sázkovek (07.05.2014);
- Boj hráčů proti regulaci pokeru loterijním zákonem 2012: Poker je o umu, ne o náhodě!
- Soud poprvé rozhodoval o podstatě pokeru (06.11.2013);
- První pokuta za pokerový turnaj od působnosti novely loterijního zákona (31.05.2012).