Soud poprvé rozhodoval o pokeru
6.11.2013. Soud v Pardubicích poprvé rozhodoval o tom, zda je poker sázkovou hrou podle loterijního zákona, nebo dovednostní hrou, která je vyňata z působnosti tohoto zákona.
Úvod a historické pozadí
Připomeňme historické události. Od 01.01.2012 platí v mnoha ohledech kontroverzní novela loterijního zákona. Podle ní je poker zařazen mezi tzv. sázkové hry, při nichž o výhře, nebo prohře rozhoduje náhoda nebo předem neznámá okolnost. V praxi to znamená, že poker by musel být „uklizen“ do kasin, která mají licenci Ministerstva financí. Získání licence je podmíněno značnými požadavky na kapitál, což vyřazuje ze hry většinu malých pokerových heren.
S tím se však hráči pokeru a organizátoři pokerových turnajů nechtějí smířit a namítají, že poker je především hra dovednostní, v níž náhoda hraje pouze určitou roli, a tudíž, že poker nespadá pod definici sázkové hry podle loterijního zákona a pokerové turnaje mohou být organizovány bez licence.
Asociace českého pokeru uspořádala hned zkraje roku 2012, kdy vstoupila novela v platnost, provokativní turnaj s heslem Poker není zločin, s cílem dokázat při případném soudním líčení, že poker, jakožto dovednostní hra, pod loterijní zákon nepatří. Finanční úřad pro Prahu 1 uznal námitky organizátorů turnaje, že není třeba povolení Ministerstva financí.
Po celé ČR bylo zorganizováno ještě několik turnajů, za které však finanční úřady již vyměřovaly pokuty. První pokutu za pokerový turnaj (40 000 Kč) vyměřil Finanční úřad v Olomouci za turnaje v Přerově a Uničově v květnu 2012.
První soudní rozhodnutí o pokeru
Tento článek se týká turnaje, který byl odehrán v Lanškrouně v červnu 2012. Asociace českého pokeru, organizátor turnaje, za něj dostal pokutu 20 000 Kč od Finančního úřadu v Pardubicích. Odvolání nevyšlo, neboť Finanční ředitelství v Brně pokutu potvrdilo. Organizátoři pokerového turnaje proto podali správní žalobu, o které 06.11.2013 rozhodoval Krajský soud v Hradci Králové, pobočka Pardubice.
Soud v Pardubicích žalobu zamítl, protože podle něj jsou karetní hry v loterijním zákoně vyjmenovány a cílem zákonodárce je zdanit pokerové turnaje. Výsledkem je, že poker si můžete legálně zahrát pouze v licencovaném kasinu. Právní zástupce Finančního ředitelství navíc tvrdil, že náhoda je v pokeru dominantní. Je tomu opravdu tak?
Poker je hra dovednostní!
Poker je především hra dovednostní, o tom nemůže být sporu, bez ohledu na rozhodnutí soudu a tvrzení právního zástupce Finančního ředitelství. Zdanění lze také vyřešit lépe, snadněji, ale k tomu se ještě dostaneme. Podívejme se na argumenty, které mluví samy za sebe a mnohé z nich jsou podepřeny i čísly, statistickými nástroji.
- Poker je hra dovednostní s prvky náhody. Náhoda není dominantní, hraje jen částečnou roli v krátkém období neboli při malém počtu odehraných her.
- Dobří hráči dosahují dlouhodobé ziskovosti (tzv. ROI – Return On Investment), špatní hráči dlouhodobé ztrátovosti. To není dílem náhody.
- Nejlepší hráči zůstávají na vrcholu, to rovněž není náhoda.
- Dlouhodobý úspěch je dán umem, nikoliv náhodou. Ze statistického a pravděpodobnostního hlediska je nemožné „mít pořád štěstí“. Štěstí a smůlu v pokeru lze dokonce měřit pomocí statistického rozptylu – v pokerových kruzích se častěji používá výraz z angličtiny variance.
- Kdyby byla náhoda dominantní, horší hráč by mohl hrát vyrovnanou „partii“ s lepším hráčem. Očekávaný výdělek obou hráčů by musel být v dlouhém období nulový – šlo by o tzv. férovou sázku. To se ale nestane.
- Horší hráč může vyhrát jednorázově, i několikrát, ale nemůže/nebude lepšího hráče stabilně porážet, resp. při velkém počtu her vždy prohraje, výhoda lepšího hráče se vždy projeví.
- Co se týká náhodnosti, poker nemůže být házen do stejného pytle jako například ruleta či loterijní hry, kdy průběh losování/hraní není možné vůbec ovlivnit.
- Pokerové turnaje – i kdybychom dočasně zapomněli na zásadní argument, že poker je hra o dovednosti – také nelze považovat za čirý hazard. Za vklad do turnaje dostanete žetony a snažíte se získat žetony soupeřů. To není žádné „gamblení“.
- I cash game nebo spíše především cash game, i když se hraje přímo o peníze, je z pohledu hráče, který ví, co dělá, menším hazardem než pokerové turnaje, protože v cash game je menší variance (rozptyl, riziko) a daleko lépe lze přistupovat k pokeru jako k byznysu – mám-li dlouhodobou ziskovost (ROI) a dodržuji pravidla bankroll managementu, úspěch se dostaví.
Kdo stále tvrdí, že v pokeru je dominantní náhoda, ať si odehraje večer, nebo lépe sérii večerů (čím větší počet, tím více se výhoda projeví), s nějakým slušnějším hráčem. Přesto někteří špatní hráči se vždy budou vymlouvat na nepřízeň osudu.
O dovedností hře ovšem nelze mluvit v souvislosti s tzv. kvízomaty, kterými provozovatelé automatů nahrazují klasické herní přístroje v místech, kde byly obcemi zakázány. To je zcela odlišná kapitola, která dnes (článek vydán 08.08.2014) budí rozruch.
Zdanění a širší souvislosti o zákazu pokeru
Mluvili jsme o zdanění pokeru. Vůbec na úvod se nabízí otázka, zdali se poker jen nesvezl s ostatními, například kasinovými hrami jako ruleta, black jack apod. nebo kurzovými sázkami, které byly zhusta sázeny u zahraničních sázkovek. Jelikož státu unikaly daně a lobbing tuzemských sázkovek měl určitě také svůj vliv, byly zahraniční sázkovky (v rozporu s právem EU) postaveny mimo zákon (i když hledaly způsob, jak u nás platit daně) a tím i hraní pokeru. Podrobnosti viz stránka o loterijním zákonu.
Český trh je zřejmě na online poker příliš malý a kdo chce hrát poker profesionálně, živit se pokerem, potřebuje, aby po celý den byl dostatek hráčů jako na celosvětové síti. To by možná nebyly schopny zajistit ani všechny tuzemské sázkové kanceláře. O projektu českého pokeru se kdysi mluvilo.
Druhá úvaha je, zdali zde opravdu není cílená paternalistická snaha stále oblíbenější poker omezit. Bohužel to znamená vyhnat hráče, kteří hrávali z tepla domova a nikoho neohrožovali, do kasin. Je o potlačování osobní svobody. Pokerový hráč nepotřebuje, aby jej stát chránil před ním samotným.
Jediné, co takový člověk může udělat, je volit stranu/y, pro které je svoboda nejvyšší hodnotou a které nebudou člověku zbytečně zasahovat do života. Poker je skvělá hra pro ty, co jej dokáží ocenit. Je to zábava a sport, nikoliv hazard, nikoliv tupé mačkání tlačítka na automatu, jejichž hráči, často patologičtí, požívají paradoxně mnohem větší svobody. Poker mimo zákon určitě nepatří a lid by to měl dát najevo, pak by nemělo smysl řešit, zdali je to hra dovednostní, či nikoliv.
Daňová otázka by šla vyřešit následovně. Organizátor pokerového turnaje by měl povinnost jej přihlásit na finančním úřadě, vést prezenční a výherní listinu. Z cenového fondu zajistit 15procentní srážkovou daň a odvést na účet finančního úřadu. Srážková daň znamená, že výherci by si nemuseli podávat daňová přiznání, což je pozitivní a vše značně zjednodušuje.
Obavy, že by mohlo docházet k daňovým únikům ze strany organizátorů, nejsou příliš opodstatněné. Slušnější pokerové turnaje jsou vždy určitým způsobem vyhlašovány či inzerovány. I kolem vysloveně malých turnajů se pohybuje spousta osob. Krátit daně ze strany organizátorů turnaje by bylo vzhledem k zveřejňování a možnému udání velmi riskantní. Navíc mají svou provizi zajištěnu jako procento z vkladů do turnaje.