Nová regulace hazardu – kdo už si nezahraje, začíná cenzura internetu?
15.04.2016. Poslanecká sněmovna dne 13.04.2016 schválila tvrdší regulaci hazardu. Hazard už si nezahrají lidé pobírající dávky v hmotné nouzi, došlo k zvýšení zdanění a stát bude moci blokovat webové stránky nabízející nelegální sázky.
Hráčské účty
Hráči, kteří pobírají dávky, patologičtí hráči nebo jiní, kteří se ocitnou na černé listině (např. dlužníci na výživném), si již nezahrají, alespoň ne tedy na online přístrojích, které je ke hře pod jejich hráčským účtem nepustí.
U všech regulací vždy záleží na tom, jak člověk vnímá svobodu (a s ní spojenou zodpovědnost) a roli státu. Otázka zní, zdali má stát o občanovi vše vědět a jak a kdy to může být zneužitelné. Na druhou stranu zde lze připustit, že kdo dobrovolně od státu (jiných občanů) pobírá dávky, „je potřebný“ či „v hmotné nouzi“, může podléhat omezení.
Vyšší zdanění hazardu
V současnosti jsou kurzové sázky a loterie zdaněny 23 procenty a hrací automaty sazbou 28 % spolu s denním poplatkem 80 Kč za jeden hrací přístroj. Zdanění u hracích automatů se zvyšuje na 35 %. Mají být omezeny kvízomaty, které vznikly jako reakce na předchozí regulace.
Původní návrh Ministerstva financí – 25 % na kurzové sázky, 30 % na loterie a 35 % na hrací automaty – neprošel.
Blokace nelegálních sázek = cenzura internetu
Blokace webů s tzv. nelegálními sázkami, je nejdiskutabilnějším bodem celé nové regulace hazardu. Prakticky se totiž jedná o faktickou cenzuru internetu, zřejmě posledního svobodného média.
Státu jsou už od roku 2012, kdy vznikl nový loterijní zákon, trnem v oku zahraniční sázkové kanceláře, které jsou např. licencovány v jiném státě EU (avšak jsou i firmy mimo EU) a podnikají prostřednictvím internetu na českém trhu; přitom zde neodvádí daně. S tím také česká vláda narazila u Evropské komise, která později, v roce 2013, nařídila trh otevřít. V roce 2014 se objevila informace, že nový loterijní zákon má platit od roku 2016. To nám to trvá. Těží z toho určitě tuzemské sázkové kanceláře.
Ovšem uvidíme, jak budou nastaveny podmínky pro zahraniční firmy, aby mohly v ČR podnikat legálně (alespoň tedy z pohledu českého zákona) – dosud totiž ani neměly možnost, musely by přesunout své sídlo do ČR, což je z jejich pohledu samozřejmě nesmysl.
Otázka zní, jestli českého hráče (spotřebitele) zajímá nebo by zajímat mělo, zda tu nějaká firma platí, či neplatí daně? Nabídne-li zahraniční sázková kancelář hráči lepší sázkové kurzy, proč by toho nevyužil a netěžil z větší konkurence? Objednáme-li si zboží ze zahraničního e-shopu, který zde neplatí daně, komu to vadí? Proč by to mělo být jinak u hazardních her? Chceme, aby v jiných zemích blokovali také české podnikatele, protože tam neplatí daně?
Internet je stále nejsvobodnějším sdělovacím prostředkem, a čím déle to tak zůstane, tím lépe. Televize a noviny střídají vlastníky a bylo by zřejmě trochu naivní domnívat, že zpravodajští bude úplně objektivní a nebude ani kapku tendenční.
Ministerstvo financí blokaci stránek, tedy faktickou cenzuru internetu, bagatelizuje. Vždyť jde o dobrou věc, bude se to využívat minimálně atd. Nebezpečí spočívá v uplatňování tzv. salámové metody. Dnes se začne blokovat hazard, později například stránky s nezdravou výživou a na konec nepohodlné či „škodlivé“ názory. Už dnes, zejména v souvislosti s migrační krizí, je patrné nálepkování, označování lidí se „správnými“ a „nesprávnými“ názory.
Cenzura internetu, pokud projde, bude mít rovněž ekonomické dopady. Stát na firmy poskytující internetové připojení přenáší tuto povinnost, kterou splnit technicky není vůbec jednoduché, což ve výsledku může vést ke zdražení internetových služeb pro všechny.
Mohlo by vás také zajímat
→ Zákon o hazardních hrách 2017 (01.01.2017);
→ Senát schválil zákon o hazardních hrách a tím i cenzuru internetu (26.05.2016);
→ Připravuje se tvrdší regulace hazardu, nový loterijní zákon od roku 2016 (09.10.2014);
→ ČR má otevřít trh zahraničním sázkovým kancelářím (13.03.2014);
→ Nový loterijní zákon z roku 2012 se nelíbí Evropské komisi (21.11.2012);
→ Loterijní zákon z roku 2012 (09.02.2012);
→ Svoboda vs. stát – rap velikánů ekonomie Keynese a Hayeka;
→ Zdanění výher ze sázení, loterie;
→ Co je morální hazard?