Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryFinance › Kryptoměny

Kryptoměny – vše, co o nich potřebujete vědět

Kryptoměny způsobily takřka revoluci ve světě financí. Představují decentralizované digitální měny fungující na technologii blockchainu. Zde je komplexní průvodce, který vám pomůže kryptoměnám porozumět.

Co jsou kryptoměny

Kryptoměny jsou digitální nebo virtuální měny zabezpečené kryptografií, což je činí téměř nemožné padělat nebo dvakrát utratit. Na rozdíl od tradičních měn vydávných vládami, kryptoměny fungují nezávisle na jakékoliv centrální autoritě či bance.

Zlatý bitcoin

Obrázek 1: Bitcoin (zdroj: Craiyon)

Klíčové koncepty v kryptoměnách

Populární kryptoměny

V současnosti již existují tisíce kryptoměn, avšak mezi nejznámější patří:

  1. Bitcoin (BTC): První a nejslavnější kryptoměna, vytvořená anonymní osobou nebo skupinou osob používající pseudonym Satoshi Nakamoto v roce 2009.
  2. Ethereum (ETH): Decentralizovaná platforma, která umožňuje vytváření a provozování chytrých smluv a decentralizovaných aplikací (DApps) bez jakéhokoliv výpadku, podvodu, kontroly nebo zásahu.
  3. Ripple (XRP): Navržen pro rychlé a levné mezinárodní převody peněz, Ripple si získal popularitu mezi bankami a finančními institucemi.
  4. Litecoin (LTC): Vytvořený Charliem Leem v roce 2011, Litecoin je často nazýván stříbrem k Bitcoinu, nabízí rychlejší potvrzení transakcí.
  5. Bitcoin Cash (BCH): Odnož Bitcoinu, Bitcoin Cash si klade za cíl zvýšit škálovatelnost Bitcoinu zvýšením limitu velikosti bloku.

Výhody kryptoměn

Kryptoměny jako ochrana proti inflaci

Někteří lidé vidí kryptoměny jako ochranu proti inflaci a znehodnocování tradičních nekrytých (fiat) měn, jako je například americký dolar. S centrálními autoritami často schopnými manipulovat zásobou fiat měn nabízejí kryptoměny decentralizovanou alternativu imunní vůči takovým zásahům. Tato vlastnost můžete přitahovat investory hledající zachování svého bohatství v období ekonomických nejistot, i když kryptoměny mohou být velmi volatilní.

Rizika a úskalí

Přestože mají kryptoměny řadu výhod, také jsou zde určitá rizika, úskalí a výzvy:

Poznámka: „Manipulace cenou velrybami“ je slangový výraz používaný v kontextu trhu s kryptoměnami, který odkazuje na situaci, kdy jednotlivci nebo skupiny investorů s velkými finančními zdroji, nazývaní „velryby“, uměle ovlivňují ceny kryptoměn. Manipulace mohou zahrnovat masivní nákupy nebo prodeje kryptoměn v krátkém časovém období, aby vytvořily falešný dojem o směru trhu, a mohly tak profitovat z následného pohybu cen. Manipulace cenou velrybami může vést k neočekávaným a výrazným změnám cen kryptoměn, což může způsobit ztráty menším investorům, kteří nemají dostatečně velké finanční zdroje k odolání těmto manipulacím.

Pochybnosti okolo hodnoty kryptoměn

I když kryptoměny získaly v posledních letech významnou pozornost a přijetí, stále existují pochybnosti ohledně jejich vnitřní hodnoty. Na rozdíl od fyzických aktiv, jako jsou zlato, akcie nebo nemovitosti, kryptoměny postrádají vnitřní hodnotu odvozenou od své užitečnosti nebo fyzických vlastností.

Kritici tvrdí, že jejich hodnota je čistě spekulativní a řízena tržní poptávkou spíše než nějakou vnitřní hodnotou. Tato skepse vedla některé investory k upřednostňování tradičních aktiv, jako je zlato nebo etablované finanční nástroje, jako jsou například akcie technologických společností, se kterými je vývoj ceny kryptoměn úzce korelován.

Závěr

Kryptoměny se zasáhly svět financí jako meteorit. Umožňují decentralizované, bezpečné a bezhraniční digitální platby, přesto se zřejmě více využívají jako investice nežli platidlo. I přes mnohé výhody a příležitosti by investoři měli pečlivě zvážit veškerá rizika a úskalí spojená s kryptoměnami.

Mohlo by vás také zajímat

EN Cryptocurrencies: All You Need to Know.