Mentální, psychologické účetnictví
Psychologie hraje v životě člověka pozoruhodnou roli. Zajímavý je pojem mentální či psychologické účetnictví. Nebojte se, že bychom změnili zaměření našeho serveru. Například je zajímavé si uvědomit, co někdy může vyvolat nečekaná, byť jen malá, výhra.
V ekonomických, ale i jiných, teoriích se často pracuje s pojmem „člověk racionální“. Podle teorie se člověk vždy chová racionálně, optimalizuje svoje příjmy a výdaje. V praxi to však vždy není úplně pravda.
Americký psycholog Richard Thaler přišel s jevem, který označil jako mentální či psychologické účetnictví (v originále mental accounting nebo psychological accounting). Klasické účetnictví, jako ekonomická či finanční disciplína, zachycuje příjmy a výdaje a „neřeší“ okolnosti, za jakých vznikly.
Kdežto člověk přiřazuje – nebo má tendenci přiřazovat – různou váhu různým příjmům a výdajům. Záleží na tom, s jakou lehkostí, nebo těžkostí peníze nabyl a podle toho se rozhoduje, jak s nimi naloží.
S těžce získanými či vydřenými penězi má člověk tendenci nakládat opatrně. Kdežto snadně vydělané peníze nebo ty, s kterými nepočítal, mnohem pravděpodobněji bez větší lítosti „rozfofruje“.
Kdyby se člověk choval jako stroj, účetní software či řekněme přísně racionálně, pak příjem by byl prostě příjem a výdaj prostě výdaj bez jakýchkoliv emocí či psychologických vazeb. Utrácel dle potřeby podle zavedeného režimu a nepároval by výdaje s vydřenými, nebo snadnými příjmy.
Nečekaná malá výhra, neočekávaný příjem
Velmi pravděpodobně a možná nevědomky jste v životě sami mentálně či psychologicky účtovali. Co například může způsobit nečekaná, byť jen menší výhra, nebo neočekávaná prémie v práci?
První, co vás (možná) napadne, je, že si něco koupíte, uděláte si radost, nebudete hledět na to, zda tu novou věc tak potřebujete, protože peníze vám spadly do klína, vůbec jste s nimi nepočítali, a když je utratíte, tak se vlastně nic nestane.
Co se pak může stát, vyhrajete-li například v loterii 2000 až 3000 Kč nebo dostanete v práci nečekanou prémii v této výši. Půjdete si koupit boty, které jste chtěli, a předtím vám připadaly drahé. Později si koupíte nové oblečení, zajdete si do divadla, do kina atd., přece jste vyhráli, tak se odměníte.
Nečekaný příjem má tendenci stimulovat spotřebu či utrácení, někdy aniž si to člověk uvědomuje, a tak se může stát, že původní výhru či prémii protočíte dokonce několikanásobně a uděláte „vítr“ ve svých výdajích, který by nenastal, nebýt nečekaného příjmu. Člověk má totiž tendenci potlačovat to, že již nečekaný příjem utratil – neprovádí účetnictví, ale mentální či psychologické účetnictví.
Hotovostní vs. bezhotovostní platby a sázky
Dalším aspektem mentálního účetnictví jsou například platby v hotovosti a platby platební kartou nebo jinými bezhotovostními prostředky. Opět si možná sami uvědomíte, že platíte-li za nákupy kartou, máte tendenci více utrácet, protože to tolik nebolí, jako tahat hotovost z peněženky.
Podobné je to i se sázením. Sázíte-li online nebo platíte-li sázku kartou, pravděpodobně budete mít určitý sklon k vyšším sázkám, než kdybyste sázeli v hotovosti. Podobně jako u nákupů, elektronický odečet prostředků z účtů psychologicky tolik nepůsobí jako tahání bankovek z peněženky nebo kapsy.
Mohlo by vás také zajímat z hazardu, psychologie a financí:
- Co je hazardní hra;
- Co je morální hazard;
- Akcie a dividendy;
- Investice do zlata;
- Kryptoměny – vše, co o nich potřebujete vědět;
- Investice do Bitcoinu;
- Dluhopisy – podrobný průvodce – co jsou, výnosy, rizika;
- Jak si spočítat průměrný roční výnos nebo průměrný hodinový výdělek v práci;
- Jak spočítat očekávaný výnos a riziko při investování;
- Sázka na zlato – o penězích, zlatu a jeho perspektivě (16.07.2013).