Hazardní-Hry.eu
Hazardní hryLoterie › Lotto.de

Lotto.de – německá loterie podobná Sportce

LOTTO 6aus49, jak název napovídá, je německá loterie podobná Sportce. Především tím, že se losuje 6 čísel ze 49. Podívejme se, jakou nabízí krátkodobou a dlouhodobou šanci na výhru.

Jak se hraje Lotto

Donedávna, přesně do 03.05.2013, byla německá loterie Lotto téměř navlas stejná s naší Sportkou. Hry se lišily jen tím, že v Lottu se losuje pouze jeden tah, ve Sportce dva tahy. Stále se však losuje šest (6) čísel ze čtyřiceti devíti (49), nicméně od 04.05.2013 se v Lottu nelosuje dodatkové číslo (Zusatzzahl), nýbrž takzvané superčíslo či supertah (Superzahl): jedno výherní číslo z čísel 0 až 9.

Je nasnadě, podobně jako u jiných loterií, že abyste vyhráli první cenu v podobě jackpotu, musíte správně uhodnout všech 6 čísel a 1 superčíslo. Ve hře Lotto je celkem 9 výherních pořadí (Gewinnklassen), a to podle, kolik se vám podaří uhodnout správně regulérních čísel (6/49), a zdali se vám podaří tipnout i superčíslo. Losování probíhá dvakrát týdně ve středu v 18.50 hod., živě na stanici ZDF a v sobotu ve 21.45 hod., rovněž živě na stanici ARD. Jedna sázka (sloupec) stojí 1 euro.

Ceny a pravděpodobnosti výhry

Všechny podstatné informace a výpočty, týkající se německé loterie Lotto, jsou uvedeny v Tabulce 1. Vyhrát můžete jednu z devíti cen (výherních pořadí). Co je pro to třeba splnit je uvedeno ve sloupci Uhodnuto. První číslo znamená, kolik čísel z 6 losovaných (a 49 čísel v osudí) je nutno uhodnout, druhé číslo za znaménkem plus říká, zda je třeba uhodnout správně i superčíslo (jedno číslo z desíti (0-9)): jednička znamená, že ano, nula že ne.

Teoretickou výši výhry (Theoretische Quote) uvádí na svém webu provozovatel loterie. Pravděpodobnost výhry jsme spočetli na základě kombinatoriky. „1 ku …“ je vyjádření pravděpodobnosti ve formě sázkového kurzu.

Může vás napadnout, že pravděpodobnost výhry první ceny v loterii Lotto je naprosto stejná jako pravděpodobnost výhry Bonusu ve Sportce. V obou případech se totiž losuje 6 čísel ze 49, k tomu je u Lotta třeba uhodnout ještě superčíslo (0-9 = 10 čísel) a u Sportky je nutno uhodnout poslední číslo šance (0-9 = 10 čísel). Proč je potom u Sportky ale uveden sázkový kurz 1 ku 69 919 080 a ne 1 ku 139 838 160 jako u Lotta? Je to proto, že ve Sportce se losují dva tahy, a to přesně dvojnásobně zvyšuje pravděpodobnost výhry, resp. snižuje sázkový kurz (1 ku …), který je převrácenou hodnotou pravděpodobnosti (platí, že čím vyšší kurz, tím nižší pravděpodobnost výhry, a naopak).

To ale neznamená, že by šance na výhru první ceny ve Sportce byla vyšší než šance na výhru první ceny v Lottu. Alespoň tedy ne z dlouhodobého hlediska, neboť ve Sportce je průměrná výhra připadající na Bonus asi 100 milionů Kč, u Lotta je to v přepočtu něco kolem 225 milionů Kč, tedy zhruba dvojnásobek.

Tabulka 1: Ceny, pravděpodobnosti a dlouhodobá šance na výhru v loterii Lotto.de 6/49

Lotto.de 6/49 – výhry, pravděpodobnost, očekávaná hodnota

Zdroj dat: ceny, uhodnuto a teoretické výhry viz web Lotto.de [cit. 2013-06-01], zpracování a výpočty vlastní

Ještě než se pustíme do zjišťování dlouhodobé šance na výhru, můžeme spočítat, jaká je pravděpodobnost, že v loterii Lotto vyhrajeme alespoň nějakou cenu. Jednoduše tak, že sečteme zeleně podbarvené hodnoty ve sloupci Pravděpodobnost a získáme výsledek 0,0318753479, jinými slovy asi 1:31.

Střední očekávaný výnos při dlouhodobém sázení

Název této kapitoly může znít trochu učeně či až moc statisticky. Jeho význam je však mnohem prostší. Budeme se zabývat posledním sloupcem výše uvedené tabulky. EV je z anglického Expected Value – očekávaná hodnota, která bere v úvahu možné výhry (i ztrátu vkladu) a jejich pravděpodobnosti.

Výsledkem je střední očekávaný výnos, který ukazuje, kam naše sázkařské úsilí bude při dlouhodobém sázení v průměru směřovat. Dostali jsme se na hodnotu -0,5013 či -50,13 %. To znamená, že z každého vsazeného eura do hry Lotto pravděpodobně ztratíme asi 50 centů. Jinými slovy, návratnost vsazených prostředků bude asi 50 %. To je stejné jako u Sportky, kde je předem určeno, že na výhry bude rozděleno 50 % toho, co se vybere na vkladech.

Kam dál?

El Gordo / Lotéria de Navidad (španělská vánoční loterie)
Eurojackpot (nadnárodní loterie)
EuroMillions (nadnárodní loterie)
Keno (kasinová verze)
Lotto (Německo)
Powerball (USA)

Hodnocení šance na výhru v loterii
Žebříček loterijních her
Články o loterijních hrách

EN Eurojackpot v angličtině.