Hazardní hryLoterie › Eurojackpot (Sazka)

Eurojackpot – evropská miliardářská loterie

Eurojackpot je nadnárodní číselná loterie, do které je v současnosti zapojeno 16 evropských zemí včetně České republiky (přes Sazku). Jak již název hry napovídá, jackpot je společný a může rychle narůst do závratných výšin. Minimální garantovaný jackpot je 10 milionů eur, tj. asi 275 milionů korun.

Loterie Eurojackpot se donedávna hrála v těchto 14 zemích: Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Island, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemí, Norsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.

Od 4. října 2014 se připojilo Česko (prostřednictvím Sazky) a Maďarsko a rozšířily tak počet zúčastněných zemí na dosavadních 16. Spolu s nimi se mělo připojit i Slovensko, avšak tamní loterijní společnost Tipos zatím nedostala povolení od místního ministerstva financí; vzhledem k potřebné změně loterijního zákona se Slovensko zřejmě připojí až příští rok.

Maximální výhra v Eurojackpotu může dosáhnout až 90 milionů euro, tj. v přepočtu neuvěřitelných zhruba 2,5 miliardy Kč (2 500 milionů Kč). Je to teoreticky nejvyšší jackpot, o který je možné v ČR hrát. Například historicky nejvyšší výhra ve Sportce byla necelých 400 milionů Kč.

Aktualizováno: v pátek 15. 5. 2015 padl rekordní Eurojackpot v maximální možné výši 90 milionů eur a vyhrál jej někdo z ČR! Nejvyšší jackpot se příliš neohřál – dosáhl stropu již 1. 5. 2015. Výherce si dal s vyzvednutím výhry na čas a přihlásil se o ni Sazce až 11. 6. 2015 (zhruba týden před propadnutím výhry).

Psali jsme dříve
Prozkoumat, jak na tom jsou zahraniční či nadnárodní loterie, je zajímavé hned z několika důvodů. Už jen proto, abychom měli srovnání s ryze českými loteriemi, co se týká šance na výhru, marže sázkové kanceláře apod.

Nyní už si jednu z nadnárodních loterií – Eurojackpot – můžeme zahrát také. Sazka již získala potřebné povolení od Ministerstva financí. Poprvé si hráči mohli vsadit Eurojackpot 4. října 2014 a první slosování proběhlo v pátek 10. října 2014.

Ke konci března 2013 Sazka oznámila, že se rovněž chystá vstoupit na mezinárodní trh. Do září 2014 to byla jen spekulace, že by se teoreticky mohla zapojit právě do loterie Eurojackpot či EuroMillions (pozn.: je to jiná hra než vlastní hra Sazky Euromiliony). Později Sazka potvrdila, že se zapojí do Eurojackpotu.

Zajímavost: dne 24. 9. 2014 vedení Sazky představilo hru Eurojackpot novinářům, podle deníku E15 ještě před oficiálním vydání povolení od Ministerstva financí. Deník citoval Sazku, podle které český loterijní zákon umožňuje i mezinárodní loterii. Předpokládalo se, že hra povolena bude, což se také stalo.

Jak se hraje Eurojackpot

V loterii Eurojackpot se tipuje pět (5) hlavních čísel z padesáti (50) a dvě (2) dodatková tzv. euro čísla z deseti (10). Existuje celkem dvanáct výherních pořadí (cen) – podle toho, kolik hlavních čísel a euro čísel se sázejícímu podaří uhádnout správně.

K získání nejvyšší výhry v Eurojackpotu je samozřejmě třeba uhodnout správně všech 5 hlavních čísel z 5 losovaných (z celkového počtu 50 čísel) a 2 dodatečná euro čísla ze 2 (z celkového počtu 10 čísel).

Od 4. října 2014, tj. v den, kdy se poprvé mohou zapojit čeští sázkaři, dochází ke změně pravidel. Změna se týká dodatečných euro čísel. Před úpravou pravidel, resp. před vstupem Česka, Maďarska a snad později i Slovenska, se losovala 2 euro čísla z 8 (nikoliv z 10 jako nyní). Tato nenápadná změna, jak dále uvidíme, snižuje pravděpodobnost výhry nejvyšší ceny téměř dvojnásobně.

Jedna sázka stojí €2, u nás je cena stanovena na 60 Kč (zřejmě i vinou České národní banky a její politiky umělého oslabování koruny). Jedná se skutečně o cenu za jeden sloupek a €2 či 60 Kč se mohou zdát pro našince hodně. Pro srovnání sloupek Sportky stojí 20 Kč.

Kolik lidí si vsadilo Eurojackpot hned první víkend a s jakou útratou (7. 10. 2014).

Podobně mohou cenu sázky vnímat i sázkaři v zúčastněných zemích, neboť rozdíly v kupní síle obyvatel mohou být také značné. Vyšší cena sázenky je ale kompenzována vyšším jackpotem. Jeho minimální garantovaná výše je 10 milionů eur a může se vyšplhat až na 90 milionů eur.

Na jednom tiketu je možné vsadit 6 sloupků. Můžete natipovat/zaškrtnout vlastní čísla, nebo zvolit náhodný tip. U Eurojackpotu není třeba podávat plný tiket, jako ve Sportce, abyste mohli hrát o nejvyšší cenu. Plný tiket i s doplňkovou hrou Extra 6 by přišel na 400 Kč.

Stejný tiket lze předplatit až na 6 losování dopředu. Slosování probíhá jednou týdně v pátek večer, přesněji mezi 20.00 a 21.00 hod., ve finských Helsinkách. Losování a výsledky je možné zhlédnout na webu Sazky.

Pravděpodobnost výhry

Všechny důležité informace a výpočty vztahující se k loterii Eurojackpot jsou uvedeny v tabulce 1. Význam položek v záhlaví je podrobně popsán u loterie EuroMillions. Vezmeme je pouze stručně, abychom mohli přejít k pravděpodobnosti zisku hlavní ceny (Eurojackpotu) a šanci na výhru (resp. vyhrávání) při dlouhodobém sázení.

Vidíme, že můžeme vyhrát 12 cen. Ve sloupci Uhodnuto jsou uvedeny podmínky pro získání výhry. Například 5 + 2 znamená nutnost uhodnout 5 hlavních čísel a 2 euro čísla. Kvóta určuje, kolik procent z výherního fondu je přiděleno jednotlivým cenám. Pokud čísla ve sloupci Kvóta sečtete, získáte hodnotu 88 %. Zbývajících 12 % je garanční fond.

U loterií bývá tradičně nejvíce prostředků alokováno na nejvyšší a nejnižší výhry, aby jackpoty rostly, a aby hráčům zůstala motivace hrát a neustále neodcházeli s prázdnou.

Průměrné výhry uvádí provozovatel loterie a jsou aktualizovány po každém losování. Průměrné výhry použijeme pro výpočet očekávaného výsledku hráče při dlouhodobém sázení (sloupec EV – Expected Value – očekávaná hodnota), ale k tomu se ještě dostaneme.

Tabulka 1 – Ceny, pravděpodobnosti, průměrné výhry a očekávaná hodnota (EV) v loterii Eurojackpot

Eurojackpot – Ceny, pravděpodobnosti, průměrné výhry a dlouhodobá šance na výhru

Zdroj dat: ceny, uhodnuto, kvóty a průměrné výhry viz Sazka [cit. 2014-10-11], zpracování a výpočty vlastní

Tabulka 1 již uvádí údaje po změně pravidel od 4. 10. 2014 (tipují a losují se 2 euro čísla z 10, nikoliv z 8 jako předtím). Sazka již také zveřejnila průměrné výše výher, proto jsme mohli vypočítat očekávanou hodnotu hráče (EV – Expected Value), tj., jak na tom bude při dlouhodobém sázení Eurojackpotu.

Výhry nejprve uvádíme v eurech, ať máme mezinárodní srovnání. Cenu ze jeden sloupek uvažujeme 2 eura. V další kapitole si uvedeme tabulku 2 s údaji v českých korunách a další souvislosti. Budeme si moci povšimnout i určitého rozdílu pramenícího z kurzu koruny vůči euru a ceny sázenky v Česku.

Pravděpodobnost je uvedena ve dvou formátech – v desetinném a jako „jedna ku …“. U loterií často vycházejí velmi nízké pravděpodobnosti (především u hlavních cen), a proto bývá přehlednější pravděpodobnost vyjadřovat v druhém formátu jako „1 ku …“.

Kolik existuje unikátních kombinací ve hře Eurojackpot?

Víme, že se losuje 5 hlavních čísel z 50 a 2 euro čísla z 10. Počet kombinací hlavních čísel vynásobíme počtem kombinací dodatkových euro čísel, matematicky řečeno: „Padesát nad pěti krát deset nad dvěma.“ Na pomoc si vezmeme třeba Excel a po zadání funkce =KOMBINACE(50;5)*KOMBINACE(10;2) získáme hodnotu 95 344 200. Známe tedy celkový počet možností. A jelikož existuje pouze jedna jediná vyhrávající kombinace pěti hlavních čísel a dvou dodatkových euro čísel, pak pravděpodobnost výhry Eurojackpotu je pouze 1 ku přibližně 95 milionům.

Pokud vás zajímá, jak vypadaly pravděpodobnosti výhry a očekávaná hodnota před změnou pravidel (2 euro čísla z 8), prohlédněte si tabulku Eurojackpot do 9. 10. 2014 (zdroj: ceny, uhodnuto a průměrné výhry web euro-jackpot.net [cit. 2014-09-24], zpracování a výpočty vlastní). Řekněme jen, že pravděpodobnost výhry první ceny byla 1 ku 59 milionům, tj. skoro dvakrát vyšší. Takový rozdíl způsobilo nepatrné zvýšení počtu euro čísel z 8 na 10 → kombinatorika.

Pravděpodobnosti výhry ostatních cen jsou rovněž uvedeny v tabulce 1. Pokud je sečteme, získáme pravděpodobnost, že vyhrajeme alespoň nějakou cenu v Eurojackpotu, přibližně 0,0379 (3,79 %), jinými slovy asi 1:26,4. Pravděpodobnost, že odejdeme s prázdnou 0,9621 (96,21 %), získáme nepřímo odečtením od jedničky (součet pravděpodobností musí vždy dávat 1 či 100 %).

Očekávaný výsledek při dlouhodobém sázení

Pravděpodobnost hlavní výhry ve hře Eurojackpot, podobně jako v drtivé většině loterií, je nízká. Současně lze ale vyhrát i některou z nižších cen, jejichž pravděpodobnosti postupně rostou. Avšak pravděpodobnost není to jediné, co nás zajímá.

Důležité je rovněž, jakou částku můžeme vyhrát. Vážíme-li (vynásobíme-li) možné výhry (i ztrátu vkladu), pravděpodobnostmi výhry (i pravděpodobností prohry), a sečteme-li tyto dílčí součiny, získáme průměrný očekávaný výsledek sázení v dlouhém období.

Očekávaný výsledek sázení z pohledu hráče v loterii Eurojackpot je -50 %. Na výhry je totiž určena polovina z vybraných vkladů. V tabulce 1 vyšel výsledek, na základě průměrných výher uváděných Sazkou, -55,98 %, řekněme, že to zhruba odpovídá deklarovaným -50 %. To je, ale s kladným znaménkem, marže provozovatele této loterie.

Hráč při dlouhodobém sázení bude pravděpodobně ztrácet (= sázkovka získávat) 50 centů/haléřů z každé(ho) vsazené(ho) eura/koruny. Tato výše marže je podobná jako u ryze českých loterií, například u Sportky, kde se také na vyhrách vyplácí kolem 50 % z přijatých vkladů.

Podívejme se ještě na tabulku 2, kde budeme počítat s českými korunami.

Tabulka 2 – Ceny, pravděpodobnosti, průměrné výhry a EV v loterii Eurojackpot v Kč

Eurojackpot – Výhry a cena sázenky v Kč

Zdroj dat: stejně jako u tabulky 1

Průměrné výhry v Eurojackpotu v Kč rovněž uvádí na svém webu Sazka (cenu sázenky, resp. jednoho sloupce, uvažujeme 60 Kč). Lze snadno ověřit, že pro přepočet výher byl použit kurz 27,50 Kč/euro, tj. aktuální kurz České národní banky.

Očekávaná hodnota (EV) by teoreticky měla být -50 %. Můžeme si ale všimnout, že na základě průměrných výher v Kč, vyšla EV -59,64 %, což je méně než v tabulce 1 (-55,98 %), kde se počítalo s eury. Je to tím, že výhry v eurech jsou sice vynásobeny kurzem 27,50 Kč/euro, ale český sázkař neplatí za jeden sloupek 2 eura × 27,50 Kč/euro = 55 Kč, nýbrž 60 Kč. Zřejmě proto byla (jen) v ČR zavedena doplňková hra Plus Mega, která je zdarma. O ní bude řeč na konci stránky.

Tvorba a rozdělení jackpotu

Jak jsme již uvedli, Eurojackpot se neustále navyšuje o nevyplacené výhry. Minimální garantovaná výše jackpotu je 10 milionů eur (asi 275 milionů Kč), průměrná výše jackpotu je € 34 323 912 (943 907 580 Kč) a maximální výše, kterou někdo vyhrál, dosáhla 61 170 753 eur (skoro 1,7 miliardy Kč, tj. 1 700 milionů Kč!) – zdroj, stav k 11. 10. 2014.

Od 1. února 2013 byla maximální výše jackpotu teoreticky neomezená, neboť byl odstraněn strop. Tím se hra Eurojackpot lišila od EuroMillions, kde je jackpot zastropen.

Oba způsoby nakládání s jackpotem mohou způsobovat sázkovou horečku. V prvním případě jackpot neustále roste, dokud nepadne, v druhém případě po dosažení stropu sázející vědí, že i když nepadne, bude rozdělen mezi hráče, kteří uhodli druhou, případně třetí cenu (pokud by druhá nepadla) atd. Toto „porcování medvěda“ by určitě uvítali i naši sázející.

Dnes je nejvyšší výhra (jackpot) znovu zastropena, a to na 90 milionech eur. Avšak pokud jackpot pro první pořadí (cenu) dosáhne hranice 90 milionů eur, začnou se nevyplacené výhry či prohrané sázky přelévat do druhého pořadí, dokud rovněž není naplněno 90 miliony eur, pak do třetího pořadí atd. (Poznámka: jackpot dosáhl maxima 90 mil. eur například 1. 5. 2015 a stále čeká na vítěze).

To by pro sázející byla velmi atraktivní situace, neboť by mohli vyhrát nejvyšší výhru s mnohem vyšší pravděpodobností. Například pravděpodobnost výhry 1. pořadí (po změně pravidel od 4. 10. 2014) je asi 1 ku 95 milionům, u 3. pořadí je to 1 ku 3,4 milionům.

Doplňková hra Extra 6

Eurojackpot v České republice má i doplňkovou hru Extra 6, která je v principu stejná jako Šance u Sportky. Vsadit je tedy možné na šestimístný kód sázenky, resp. si nechat vygenerovat jiné náhodné šestičíslí. Doplňková hra Extra 6 stojí 40 Kč. Plný tiket (6 sloupků) s doplňkovou hrou Extra 6 přijde na 400 Kč (u Sportky 10 sloupků s Šancí na 220 Kč). Losování doplňkové hry Extra 6 probíhá v budově Sazky.

Výplatní poměry (průměrné výhry) jsou nastaveny „napevno“ a Sazce přináší obvyklou marži 50 % z přijatých sázek – viz Tabulka 3.

Tabulka 3 – Doplňková hra Extra 6 loterie Eurojackpot

Eurojackpot – doplňková hra Extra 6

Zdroj dat: výplatní poměry (průměrné výhry) Sazka [cit. 2014-09-25], zpracování a výpočty vlastní

Závěr? Při takto nastavených výplatních poměrech vychází očekávaná hodnota pro sázejícího -50 %. To znamená, že z každé vsazené koruny do doplňkové hry Extra 6 hráč v dlouhodobém průměru ztratí 50 haléřů.

Doplňková hra Plus Mega

Další doplňkovou hrou k Eurojackpotu, která se hraje pouze v České republice, je Plus Mega. V ní se losuje 5 miliónových prémií ze všech sázenek v aktuálním tahu. Doplňková hra Plus Mega je zdarma, nic se za ni neplatí.

Výhry jsou vypláceny z Fondu Plus Mega, který vzniká z kurzového rozdílu mezi 30 Kč a aktuálním kurzem koruny k euru. Přesněji řečeno: je-li kurz koruny nižší než 30 Kč/euro, fond se použije na výhry, pokud by byl kurz koruny vyšší než 30 Kč/eur, použije se na dotaci kurzového rozdílu.

Výhry jsou losovány v sedmém sázkovém období, které následuje po sázkovém období, ve kterém překročila hodnota Fondu Plus Mega 20 milionů korun (zdroj: Sazka).

Jaká je pravděpodobnost, že v Eurojackpotu vyhrajete „zdarma“ 1 milion Kč v akci „5 mega pro Čechy“?

Ke každému vsazenému sloupci je po dobu losování hry Plus Mega přiřazen jedinečný 7místný kód, jehož první tři znaky tvoří písmena a další čtyři znaky číslice. Písmen je celkem 26 (A až Z, nepočítají se háčky, čárky a samostatné písmeno CH), číslic je 10 (0 až 9). To dává celkem:

26 × 26 × 26 × 10 × 10 × 10 × 10 = 175 760 000 variací.

Losuje se 5 kódů, proto pravděpodobnost, že vyhrajete 1 milion ve hře Mega Plus, je:

5 ku 175 760 000 = 1 ku 35 152 000.

Otázka pro bystré čtenáře: proč hovoříme o variacích a ne o kombinacích? Protože u vylosovaného kódu záleží na pořadí prvků v kódu (proto jde o variace, u kombinací naopak na pořadí prvků nezáleží). Kód ABC1234 není totéž jako například ACB4321. Více na stránce Kombinatorika srozumitelně!

Mohlo by vás také zajímat:

Extra Renta – nová loterie od Sazky slibující finanční nezávilost na 20 let (4. 1. 2021);
Kdo je Henri z reklamy na Eurojackpot (3. 3. 2016);
Výherce skoro 2,5 miliardy korun z Eurojackpotu se přihlásil Sazce (11. 6. 2015);
Tiket za 2,5 miliardy korun z Eurojackpotu spálen (video)? (4. 6. 2015);
Rekordní výhra v Eurojackpotu téměř 2,5 miliardy Kč míří do Česka (15. 5. 2015);
Eurojackpot: akce „5 mega pro Čechy“ 8. května do 12. června 2015;
Výsledky Eurojackpotu – aktuální i historické;
Euromiliony vs. EuroMillions vs. Eurojackpot – podobnosti, rozdíly, výhry, pravděpodobnosti;
Hodnocení šance na výhru v loterii;
Žebříček loterijních her;
Články o loterijních hrách.

Zahraniční loterie:

El Gordo / Lotéria de Navidad (španělská vánoční loterie);
EuroMillions (nadnárodní loterie);
Lotto (Německo);
Powerball (USA).

EN Eurojackpot v angličtině.

 
Copyright © 2007–2021 Jindřich Pavelka, Hazardní-Hry.eu – O webu | Reklama | Přístupnost | Podmínky používání | Mapa stránek | EN | FB